CFR Cluj a ratat șansa de a urca 1 pentru prima dată în acest sezon pe primul loc în Liga . Ardelenii aveau nevoie de o victorie la Botoșani pentru a trece peste FCSB și au început meciul în forță, iar Debeljuh a deschis scorul în minutul 2, printr-un șut plasat de la marginea careului.
Cei de la Botoșani nu au acuzat prea tare primirea golului și au reușit să întoarcă rezultatul până la pauză. Enriko Papa a egalat în minutul 31 în urma unei faze fixe, iar Mihai Roman i-a adus pe moldoveni în avantaj în minutul 37.
În repriza secundă, CFR a avut mai mult inițiativa, dar nu a reușit să scoată nici măcar un egal, deși Rondon a avut o ocazie uriașă în minutul 90. S-a terminat 2-1 pentru Botoșani, aceasta fiind prima înfrângere a ardelenilor în Liga 1 de când echipa a fost preluată de Edi Iordănescu.
UEFA Europa Conference League
LIVE BLOG: CFR Cluj - Alkmaar, de la ora 22:00 | Campioana României, obligată să câștige
ACUM 3 ORE

FC Botoșani-CFR Cluj 2-1 | Clujenii ratează ocazia de a deveni lideri în Liga 1

În urma acestei înfrângeri, CFR rămâne pe poziția secundă în clasament, la un punct în spatele FCSB-ului. Marea câștigătoare a acestei etape este Universitatea Craiova, care după victoria cu Dinamo a reușit să reducă diferența față de FCSB și CFR, care păreau că s-au distanțat în fruntea ierarhiei.
De partea cealaltă, Botoșaniul ajunge la 3 victorii consecutive și urcă pe locul 5, având șanse serioase de a ajunge din nou în play-off.
În etapa viitoare, CFR va juca pe teren propriu cu FC Voluntari, iar Botoșaniul va întâlni, tot acasă, cu Gaz Metan Mediaș.
#AiNoștri | Povestea lui Racovițan! Interviu exclusiv despre cum e la Botoșani și obiectivele sale