Astra nu a acuzat prea tare problemele care au înconjurat clubul în ultimele zile din cauza acuzelor de dopaj ale unor jucători, iar giurgiuvenii s-au dus în Gruia să arate că locul ocupat în clasament nu este proporțional cu valoarea jucătorilor.

CFR a început mai bine și a avut câteva șanse bune de a deschide scorul, dar ardelenii au fost impreciși la finalizare. Cel mai aproape de gol a fost Vinicius, a cărui lovitură de cap din minutul 16 a lovit bara.

CFR confirmă că Arlauskis e ca și semnat! "Va veni sigur"
IERI LA 09:15

Contrar cursului jocului, Astra a deschis scorul în minutul 21, când un șut slab al lui Budescu a fost deviat de Vinicius în poarta apărată de Sandomierski. CFR a acuzat primirea golului și nu s-a mai apropiat periculos de poarta Astrei până spre finalul primei reprize. Carnat a avut șansa egalării în picior, dar lobul său a trecut peste poartă în minutul 43, pentru ca în prelungirile primei părți șutul lui Deac din lovitură liberă să fie respins din vinclu de tânărul Mihai Popa.

CFR-Astra 1-1 | Ardelenii ratează șansa de a urca pe primul loc în Liga 1

În repriza secundă ardelenii au forțat revenirea, însă ocaziile au venit greu, iar atunci când au venit au fost ratate cu seninătate. Costache a ratat o astfel de șansă în minutul 63, când din numai 2 metri, având toată poarta în față, a trimis în transversală.

Astra putea face de 2-0 în minutul 79, dar Krepulja a ratat incredibil din poziție ideală după ce a fost servit excelent de Valentin Gheorghe. La faza imediat următoare CFR a egalat prin Deac, care a trimis în poartă o minge bâlbâită de apărarea giurgiuvenilor în urma unui corner. Ardelenii au fosțat victoria pe final, dar

Așadar, echipa lui Edi Iordănescu ratează șansa de a urca pe primul loc în clasament, dar antrenorul campioanei rămâne neînvins în Liga 1 de când a preluat echipa. Clujenii rămân la 1 puncte în urma FCSB-ului, iar etapa viitoare vor avea o deplasare foarte dificilă pe terenul Chindiei Târgoviște, echipă care a ajuns la 8 meciuri fără eșec în Liga 1.

De partea cealaltă, Astra acumulează 18 puncte și ocupă locul 12 în clasament, urmând ca în etapa viitoare să joace acasă contra Viitorului.

Ce i-a spus Prepeliță lui Maric, după ce fundașul și-a dat autogol și a comis două penalty-uri