CFR Cluj, lider în Liga 1!Clujenii înving la Sepsi dintr-un penalty și așteaptă pasul greșit al FCSB

Andrei Bobeica

Actualizat 21/04/2021 la 23:31 GMT+3

Sepsi și CFR Cluj s-au întâlnit în această seară în cea de-a doua etapă din play-off-ul Ligii 1.

Imagine din meciul CFR Cluj – Young Boys Berna

Sepsi o aștepta pe campioană după un egal obținut pe terenul Universității, în timp ce echipa antrenată de Edi Iordanescu venea după o victorie clară cu Academica Cliceni, scor 0-3.

CFR Cluj, lider în Liga 1

Meciul de la Sfântul Gheorghe a început cu gazdele în atac care au ratat o primă ocazie în minutul 15. Safranko a avut o lovitură de cap, dar Arlauskis a intervenit cu siguranță.
Prima parte a meciului nu a oferit multe ocazii, dar în finalul reprizei, Radoslav Dimitrov a atins mingea cu mâna și arbitrul a acordat penalty pentru CFR Cluj.
Ciprian Deac a executat și a transformat lovitura de pedeapsă și clujenii au intrat în avantaj la vestiare.
Repriza a doua a început cu o schimbare. Bălgrădean i-a luat locul lui Arlauskis, care a ieșit accidentat.
În repriza a doua, Sepsi a fost mai periculoasă în atac, dar nu a reușit să înscrie. Echipa antrenată de Leo Grozavu a avut și o posesie superioară 60-40.
Cu victoria de astăzi, CFR Cluj se instalează pe primul loc în clasament, cel puțin până la meciul FCSB-ului, care are nevoie de victorie pentru a reveni pe prima poziție.