Campioana României a mers la Călărași, acolo unde s-a disputat meciul cu ilfovenii, între cele două partide din preliminariile Ligii Campionilor, cu Lincoln, din Gibraltar.

CFR, victorie la limită cu Academica Clinceni

CFR Cluj a mers la Călărași, după ce câștigase greu partida din Gibraltar, cu Lincoln, din turul 2 al Ligii Campionilor. În prima etapă din Liga 1, clujenii au câștigat în fața lui FC U Craiova cu 3-2, în timp ce Academica Clinceni a pierdut pe terenul lui Sepsi, scor 0-2.
#BunișiRăi | Radiografia etapei a 9-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
Meciul de la Călărași a început cu o ocazie a lui Cristi Manea, dar fotbalistul CFR-ului a trimis peste poartă, după un corner.
Debeljuh, Petrila și Păun au avut și ei câte o ocazie în minutele 5, 19, respectiv 32, dar niciunul nu a fost destul de inspirat încât să deblocheze tabela.
Academica Clinceni a avut prima oportunitate abia în minutul 38, dar Patriche a trimis cu capul peste poarta lui Bălgrădean, după o centrare a lui Moulin.
Repriza a doua a început cu campioana României în atac și încercările clujenilor au dat roade în minutul 61, când Petrila a deschis scorul, după centrarea perfectă a lui Păun.
În minutul 68, Ciprian Deac l-a faultat în careu pe Patriche și arbitrul a acordat penalty pentru Academica, iar Bautista a transformat lovitura de la 11 metri și scorul a devenit 1-1.
Denis Alibec a debutat și el pentru CFR, intrând în teren imediat după golul Clinceniului.
La 1-1, Bălgrădean a fost aproape de o gafă imensă. Portarul CFR-ului a degajat într-un adversar și mingea a fost aproape să intre în poartă. CFR Cluj a ripostat prin Rodriguez, care a lovit bara cu șutul său.
În minutul 87, Ciprian Deac a oferit o centrare perfectă pentru Latovlevici, care era singur în careul de 6 metri și a înscris pentru 2-1, stabilind astfel scorul final.
Pentru clujeni urmează returul cu Lincoln din turul 2 al Ligii Campionilor, după care meciul de campionat cu Chindia, în timp ce Academica Clinceni va întâlni Dinamo, în deplasare.

FC Voluntari - Botoșani 0-1

În primul meci al zilei de sâmbătă, FC Voluntari a întâlnit-o pe teren propriu pe echipa lui Marius Croitoru, FC Botoșani. Moldovenii au reușit să câștige cu un gol marcat în minutul 70 de Mihai Roman.
Ilfovenii au ajuns la 2 înfrângeri în 2 partide, după ce au pierdut și în prima etapă cu Dinamo, scor 2-3. De partea cealaltă, Botoșani a strâns 4 puncte din cele două meciuri, după ce în prima rundă a remizat, scor 0-0 cu FCSB.
Dinamo și-a luat fundaș central! Fotbalistul a semnat astăzi cu echipa din Ștefan cel Mare
ACUM 6 ORE
Ce se întâmplă cu Iosif după ce Rapid a ajuns la 3 meciuri fără victorie în Liga 1! Anunțul oficial
19/09/2021 LA 11:04