Universitatea Craiova avea oportunitatea să o egaleze la puncte pe FCSB, liderul campionatului, însă oltenii nu au reușit să desfacă apărarea compactă a ardelenilor. Prima repriză ne-a arătat o echipă a oaspeților mai prezentă în jumătatea adversă și mai doritoare de victorie, însă oltenii au reușit să își creeze o singură ocazie mare, atunci când în minutul 37 Mamut a tras în Bălgrădean din șase metri.
A doua parte a fost mai echilibrată iar CFR Cluj a reușit să își creeze și ea două ocazii semnificative dar cel mai important eveniment a avut loc în minutul 87. Cicâldău l-a găsit la marginea careului pe Ovidiu Bic, cel care a trimis un adevărat trasor spre poarta lui Bălgrădean, însă mingea a lovit transversala.
Nu a fost să fie însă iar meciul s-a încheiat la egalitate, fără gol marat, scor care favorizează astfel FCSB. Echipa pregătită de Toni Petrea rămâne lider la două puncte distanță de Craiova și trei de CFR.
CFR Cluj, prima victorie după revenirea lui Petrescu! O fază fixă a decis derby-ul cu CSU Craiova
20/09/2021 LA 19:53

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-0. Momentele cheie ale meciului

Min 87. Cea mai mare ocazie a partidei! După o pasă de pe flanc venită de la Cicâldău, Bic a șutat puternic de la marginea careului iar balonul a zguduit transversala, a căzut pe linia porții, dar a refuzat să aducă deschiderea de scor pentru olteni.
Min 64. O nouă ocazie pentru CFR Cluj! Chipciu a centrat excelent dar reluarea lui Vinicius ajunge puțin peste poarta Craiovei.
Min 54. Prima ocazie a meciului pentru CFR! După o centrare la colțul scurt al lui Deac, Burcă a lovit cu capul, însă mingea a trecut ușor pe lângă poartă.
Min 45. Pauză la Cluj. CFR nu a avut niciun șut pe poartă într-o primă repriză care nu a fost neapărat cea mai entuziasmantă.
Min 33. O nouă ocazie pentru Craiova. Mamut, singur cu Bălgrădean în șase metri, a șutat direct în portarul ardelenilor, aceasta fiind cea mai mare ocazie a meciului de până acum.
Min 27. Prima mare ocazie a serii! Bălașa a trimis mingea pe lângă poartă după o respingere slabă a lui Bălgrădean.
Min 20. După o centrare periculoasă a lui Chipciu, Pigliacelli reușește în cele din urmă să respingă. După aproape jumătate de repriză, nicio echipă nu și-a creat ocazii importante.
Min 10. Clujenii au început mult mai bine partida și au dominat teritorial, fără să își creeze însă ocazii importante.
Min 1. A început partida de la Cluj!
Echipele de start
CFR Cluj: Bălgradean – Camora, Burcă, Vinicius, Manea – Soares, Djokovic, Deac, Gîdea, Costache – Debeljuh
Rezerve: Sandomierski – Susic, Ciobotariu, Hoban, Itu, Pereira, Păun, Chipciu, Vojtus.
Antrenor: Edward Iordănescu.
U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Papp, Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău – Ofosu, Mamut, V.Constantin
Rezerve: Popescu – Mitran, M.Constantin, Vătăjelu, Screciu, Căpăţînă, Bărbuţ, Baiaram, Ivan.
Antrenor: Corneliu Papură.
CFR Cluj – Universitatea Craiova este meciul care încheie etapa a 15-a din Liga 1 și care va decide ce echipă va termina turul pe locul secund, în spatele liderului FCSB. Ultima partidă din 2020 se joacă în Gruia, pe terenul campioanei, și va începe de la 21:00, live text pe eurosport.ro.
Înaintea meciului din această seară, campioana CFR Cluj ocupă locul al treilea în clasamentul Ligii 1, cu 30 de puncte, patru în spatele liderului FCSB și unul mai puțin decât vicecampioana Universitatea Craiova. Oltenii au 31 de puncte, iar cu o victorie pe terenul echipei antrenate de Edi Iordănescu, trupa lui Papură ar egala FCSB, dar ar rămâne în continuare pe locul doi al clasamentului, având dezavantaj la golaveraj și la meciurile directe cu bucureștenii.

CFR Cluj – Universitatea Craiova, live text pe eurosport.ro, de la ora 21.00

În cazul unui rezultat de egalitate, distribuția din clasament nu s-ar schimba, însă oltenii s-ar apropia la două puncte de liderul FCSB, care are acum 34 de puncte. La meciul din această seară, ardelenii vor bifa al cincilea meci cu Edi Iordănescu pe banca tehnică, după plecarea lui Dan Petrescu. Cu noul tehnician, campioana României a mers perfect în Liga 1: patru victorii din tot atâtea, singurul eșec al lui Iordănescu fiind consemnat în UEFA Europa League, 1-2 la Berna cu Young Boys, rezultat în urma căruia CFR a fost eliminată din competiție.
De partea cealaltă, Universitatea Craiova, echipă care, de asemenea, a schimbat antrenorul în această toamnă, Corneliu Papură înlocuindu-l pe Cristiano Bergodi, are tot o singură înfrângere cu noul antrenor la conducere, instalată la jumătatea lunii noiembrie, apărută chiar runda trecută, 0-2 cu FCSB.

CFR Cluj – Universitatea Craiova, live text pe eurosport.ro, de la ora 21.00. Echipe probabile:

• CFR Cluj: Bălgrădean - Camora, Burcă, Vinicius, Susic - Păun, Soares, Itu/Deac - Pereira, Debeljuh, Carnat.
  • U Craiova: Pigliacelli - Bancu, Constantin, Bălaşa, Vlădoiu - Cicâldău, Screciu, Nistor - Ofosu, Mamut, Bărbuţ.
E deja Dan Petrescu la "cuțite" cu oficialii CFR-ului? "Nu știu cine e, nu l-am adus eu"
20/09/2021 LA 09:47
Lovitură pentru Dan Petrescu! Un jucător important de la CFR Cluj, OUT de la meciul cu Craiova
19/09/2021 LA 10:35