CFR Cluj s-a impus cu scorul de 0-1 pe terenul celor de la FC Voluntari, într-un meci contând pentru a 29-a etapă a Ligii 1, care a fost destul de lipsit de ocazii.
Ilfovenii au început meciul în atac, în minutul 3 Nemec încercând să înscrie cu capul din interiorul careului. Hindrich a intervenit spectaculos și a amânat deschiderea scorului. După 7 minute, oaspeții au avut prima ocazie a partidei, prin Burcă. Acesta a șutat periculos dintr-o lovitură liberă, fără a-i pune, însă, probleme lui Popa.
Fundașul a reușit, în minutul 19, să deschidă scorul, înscriind cu capul după o centrare de la colțul terenului a lui Deac. După aproximativ 12 minute, după o fază care a început similar, tot cu Deac la colțul terenului, mingea a ajuns la Boateng. Acesta nu a putut să îl învingă pe Popa, trimițând balonul peste poartă.
Bonusuri consistente pentru jucătorii CFR-ului după câștigarea titlului! Cât vor încasa fotbaliștii
ACUM 23 MINUTE
Prima ocazie a reprizei secunde le-a aparținut celor de la CFR Cluj. În minutul 66, Deac a trimis mingea în careu după o lovitură liberă, iar Yuri a reușit să înscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.
Ulterior, în minutul 72, decarul campioanei României i-a pasat mingea lui Chipciu, la marginea careului. Acesta din urmă a șutat slab și nu i-a pus probleme portarului gazdelor.
Până la fluierul final, Boateng a primit mingea de la Chipciu, dar șutul său puternic a trecut puțin pe lângă poartă, iar Yuri a mai avut o dată ocazia de a înscrie, în minutul 83, însă mingea trimisă de el spre poarta lui Popa a lovit bara.
Tânărul goalkeeper al gazdelor a mai reușit o intervenție spectaculoasă și în minutul 84, când a respins în afara terenului mingea trimisă de Deac direct pe poartă după o lovitură liberă.
În urma rezultatului înregistrat în această seară, CFR Cluj a ajuns la 73 de puncte și este lider detașat în clasamentul Ligii 1, în timp ce FC Voluntari a rămas cu 47 de puncte pe locul 4.
În ultima etapă a sezonului regulat, echipa lui Dan Petrescu va juca pe teren propriu în compania celor de la Dinamo, iar ilfovenii vor evolua în deplasare la FCSB.

Tot astăzi, în Liga 1, Academica Clinceni a învins-o pe Gaz Metan cu scorul de 2-0, grație reușitelor lui Holzmann și Alghoul. În urma acestei victorii, dar și a unei noi depunctări suferite de medieșeni, cele două echipe sunt la egalitate de puncte, 14, pe ultimele două locuri ale clasamentului.
De asemenea, în această după-amiază, Universitatea Craiova a trecut cu scorul de 0-3 de CS Mioveni. Pentru echipa lui Laurențiu Reghecampf au înscris Markovic, care a reușit o dublă, și Baiaram.
Oltenii se află acum pe a treia poziție a clasamentului, cu 51 de puncte, iar în ultima etapă a sezonului regulat o vor înfrunta pe Farul Constanța. De cealaltă parte, CS Mioveni este pe locul 13, cu 29 de puncte.
CFR ar putea pierde un titular de drept în această vară: "Chiar îmi doresc să plec"