La 5 puncte distanță de liderul CFR Cluj, Universitatea avea nevoie de cele 3 puncte pentru a rămâne în continuare în lupta la titlu.

Craiova, fără gol cu Clinceni și Sepsi

Trupa antrenată de grecul Ouzounidis nu a mai marcat de la victoria cu FCSB. Etapa precedentă, Craiova a pierdut scor 0-1 pe terenul lui Clinceni.
#BunișiRăi | Radiografia etapei a 10-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
În această seară, Universitatea a cedat cu 0-2 pe terenul lui Sepsi.
Meciul a început cu Craiova în atac, dar Fernandez a reținut fără probleme în minutul 7, mingea lui Cîmpanu.
Sepsi a replicat cu ocazia lui Dumiter, dar Pigliacelli a respins în corner.
În minutul 20, Marius Constantin a fost aproape de un nou autogol, după ce și în meciul cu Clinceni a introdus mingea în poarta lui Pigliacelli. De data aceasta, italianul a respins de pe linia porții mingea trimisă greșit de Constantin.
În minutul 37, Andrei Ivan a ratat o ocazie uriașă, scăpând cu portarul lui Sepsi, dar a tras slab pe lângă poartă.
Înainte de pauză, Mitrea, care a înscris golul victoriei și cu FCSB, a reușit să marcheze după o eroare a lui Acka și Sepsi a intrat în avantaj la vestiare.

Craiova, la a doua înfrângere consecutivă

Repriza a doua a fost una fără mari ocazii pentru Craiova, care nu a găsit drumul spre gol.
Safranko a avut oportunitatea de a majora avantajul, dar a tras pe lângă poarta lui Pigliacelli în minutul 67.
În minutul 89, Ivan i-a trimis perfect mingea în careu lui Tudorie, care era singur, dar până și-a aranjat balonul atacantul Craiovei, fundașii lui Sepsi au reușit să-l blocheze.
La fel ca și în meciul cu FCSB, pe lista marcatorilor s-a aflat și Petrila, care a înscris în minutul 94 pentru 2-0, iar Craiova se vede aproape ieșită din lupta la titlu.