CS Mioveni a promovat în Liga 1! Hermannstadt, prima echipă de Liga 1 care pierde barajul

Andrei Bobeica

Actualizat 02/06/2021 la 21:07 GMT+3

CS Mioveni a reușit să câștige returul cu FC Hermannstadt și va evolua sezonul viitor în Liga 1.

CS Mioveni

După ce în tur a fost doar 0-0 la Mioveni, returul a fost câștigat de oaspeți cu 2-1.

CS Mioveni, în prima ligă

CS Mioveni este prima echipă de Liga a doua care reușește să câștige barajul cu un club din Liga 1, de când a fost introdusă această regulă.
Echipa antrenată de Alexandru Pelici a jucat barajul de promovare și sezonul trecut, pierdut în fața Chindiei.
Pentru Hermannstadt, meciul a început practic în 10 oameni. Dâlbea a fost eliminat în minutul 6, după ce a primit 2 cartonașe galbene în doar 4 minute.
În minutul 21, contrar așteptărilor, Hermannstadt a deschis scorul prin Yazalde. CS Mioveni a avut posesia, dar fără mari ocazii. Elevii lui Pelici au reușit egalarea abia în minutul 71, după un șut al lui Massari, deviat de Viera.
Cu 6 minute înainte de final, Hermannstadt a rămas în doar 9 oameni, după un henț al portarului Figueiredo, în afara careului.
În minutul 93, CS Mioveni a închis orice fel de speranță a sibienilor. Panait a înscris golul victoriei și echipa lui Pelici promovează în Liga 1.