FCSB a câștigat în această seară meciul din etapa a 12-a a Ligii 1. Roș-albaștrii s-au impus cu scorul de 3-0 în fața celor de la CS Mioveni.
Confruntându-se cu un focar de Covid-19, FCSB s-a prezentat la partida de la Buzău cu doar 13 jucători și fără antrenorii Edi Iordănescu și Alexandru Radu. În ciuda problemelor de lot, echipa condusă de pe bancă de Eugen Nae a început meciul în forță.
În minutul 7, Radunovic a centrat balonul în fața porții, însă goalkeeper-ul oaspeților a reușit să respingă mingea. După doar 4 minute, Keșeru i-a pasat lui Ianis Stoica, al cărui șut a fost prea slab pentru a-i pune probleme lui Iustin Popescu.
Întăriri pentru Toni Petrea! Doi jucători de la FCSB, aproape de revenirea pe teren
02/12/2021 LA 13:05
În minutul 14, Rusu a avut prima ocazie importantă a celor de la CS Mioveni, șutând din afara careului, dar pe lângă poartă.
Până la pauză, FCSB a mai avut câteva ratări, cea mai mare fiind irosită în minutul 34, când centrarea lui Keșeru nu i-a găsit în careu nici pe Olaru, nici pe Stoica, aceștia nereușind să deschidă scorul.
În prelungirile primei reprize, CS Mioveni a rămas în 10 oameni, după ce Buziuc a încasat al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.
După pauză, în minutul 55, Keșeru a avut o ocazie importantă, șutul său lovind bara. După doar câteva secunde, arbitrul a dictat o lovitură de la 11 metri ca urmare a unei presupuse intrări a lui Scarlatache asupra lui Keșeru. Tănase a transformat penalty-ul și a dus-o pe FCSB în avantaj pe tabelă.
În minutul 60, Stoica a primit o pasă bună în fața porții de la Keșeru, însă nu a reușit să înscrie. Roș-albaștrii și-au majorat avantajul în minutul 65, când Dumiter a profitat de neatenția portarului celor de la Mioveni, împingând mingea în plasă.
După alte 5 minute, Keșeru și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, înscriind cu un șut puternic, direct la vinclu. Până în finalul partidei, FCSB a mai avut două ocazii, prin Olaru și Dumiter, însă scorul nu a mai putut fi modificat.
În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 24 de puncte și este pe locul 2, nemaiputând fi depășită decât de FC Botoșani, care o va înfrunta luni pe Chindia Târgoviște. De cealaltă parte, CS Mioveni ocupă a 12-a poziție a clasamentului, cu 11 puncte, ajungând la 6 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1.