Jucătorii lui Dario Bonetti au început meciul în forță, Răuță având o primă ocazie a meciului în minutul 14, când șutul său de la distanță a trecut pe lângă poarta lui Păun.
Ulterior, oaspeții au avut șansa de a deschide scorul, prin Vellios, care a primit mingea în careu de la Achim, însă Giani Crețu a fost atent, înlăturând pericolul.
În minutul 23, mingea a ajuns la Ahmed Bani, care a șutat cu exteriorul, balonul trecând pe lângă poartă. După alte trei minute, Filip și-a încercat norocul în careul celor de la Academica Clinceni, șutul său negăsind, însă, spațiul porții lui Păun.
Steliano Filip nu-și explică de ce a fost exclus din lotul lui Dinamo de Rednic: "Lumea nu știe!"
06/12/2021 LA 17:45
Cioiu a deschis scorul în minutul 37, printr-o reușită superbă, din interiorul careului, cu piciorul stâng. Oaspeții nu au rezistat prea mult în avantaj, în prelungirile primei reprize Deian Sorescu reușind să restabilească egalitatea cu un șut de la distanță, care l-a lăsat fără replică pe Păun.
În a doua parte a meciului, Bani a avut o nouă ocazie de a-și duce echipa în avantaj. În minutul 66, dinamovistul a șutat după o cursă frumoasă, dar balonul a fost deviat în afara terenului. După doar 5 minute, echipa lui Dario Bonetti a preluat conducerea pe tabelă. Andreas Mihaiu a primit o pasă de la Ricardo Grigore, pe care a preluat-o perfect și a înscris.
Scorul final a fost stabilit în prelungirile reprizei secunde de Sorescu, care l-a păcălit pe goalkeeper-ul oaspeților în urma unui schimb de pase cu Bani, înscriind apoi în poarta lăsată goală. Dinamo a obținut, astfel, a doua victorie a sezonului și a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 6 puncte.

Sepsi Sf. Gheorghe 1-2 CS Mioveni

În primul meci al zilei, CS Mioveni a reușit prima victorie din acest sezon, trecând cu scorul de 2-1 de Sepsi Sf. Gheorghe. Golurile victoriei au fost marcate de Dumitriu (38') și Rusu (47'), în timp ce pentru gazde a înscris Chunchukov, în minutul 90+1.
După primele 3 etape ale Ligii 1, lider în clasament este CFR Cluj, care este neînvinsă, având maximum de puncte, 9. Campioana României este urmată în top de Rapid și FC Botoșani, care au acumulat câte 7 puncte în primele trei meciuri ale sezonului.
Locul 4 este ocupat de Dinamo, cu 6 puncte, în timp ce pe următoarele poziții se află FCSB, Farul și UTA Arad, cu câte 5 puncte fiecare.
La polul opus, Academica Clinceni este pe ultimul loc al clasamentului, cu 0 puncte, într-o situație dezastruoasă aflându-se și FC Argeș și Chindia Târgoviște, care au câte un singur punct.
Clinceni - Dinamo 1-0 | Rednic a reacționat vehement după înfrângerea dură în fața ultimei clasate
04/12/2021 LA 05:28
Dinamo a demarat discuțiile pentru înlocuirea lui Rednic! Cine a fost primul antrenor contactat
27/11/2021 LA 17:55