Situația de la Dinamo este dezastruoasă din puncte de vedere financiar, dar pe plan sportiv echipa arată semne de viață. "Câinii" au început cum nu se putea mai prost partida contra celor de la Gaz Metan, iar oaspeții au deschis scorul în minutul 7 prin Ricardo Valente, care l-a învins pe Eșanu cu un șut perfect la coțul lung.
Medieșenii au avut câteva bune ocazii de a se desprinde pe tabelă, dar Eșanu a fost mereu la datorie. Ocaziile s-au răzbunat în minutul 32, când Nemec a deviat cu capul o centrare a lui Anton, iar Gueye a marcat din fața porții.
Cu 2 minute înainte de finalul primei reprize, gazdele au trecut în avantaj, în urma unei grave erori a arbitrului Marcel Bîrsan. Anton a centrat din corner, Pleșca a respins în Puljic, iar din acesta mingea a ricoșat în poartă, dar reluările au confirmat că portarul medieșenilor a fost faultat de către Bejan. Ardelenii au protestat vehement, dar golul a fost validat, astfel că "alb-roșii" au intrat în avantaj la cabine.
Nicolae Badea e all-in pentru revenirea lui Mircea Rednic la Dinamo
ACUM 5 ORE

Dinamo-Gaz Metan Mediaș 2-1 | "Câinii" speră din nou la play-off

În repriza secundă oaspeții au alergat după egalare, dar Valente sau Sambu au reluat slab din poziții favorabile. În minutul 83, medieșenii au cerut penalty, dar Bîrsan nu a văzut hențul comis de Nepomuceno. S-a terminat 2-1, iar Dinamo obține o vitorie extrem de importantă.
Prin acest succes, echipa din Ștefan cel Mare urcă pe locul 11 în clasament, cu 22 puncte, apropiindu-se la 5 puncte de locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, ocupat de Chindia Târgoviște, cu mențiunea că dâmbovițenii au cu un meci mai puțin disputat. De partea celaltă, Gaz Metan rămâne pe locul 10, cu 23 de puncte.
În etapa viitoare Dinamo se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA, în timp ce Gaz Metan va juca pe teren propriu împotriva Academicii Clinceni.
Un nou scandal la Dinamo! Dario Bonetti refuză să semneze rezilierea contractului