Dinamo s-a impus în această seară, cu scorul de 4-0, în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, într-un meci contând pentru a 27-a etapă a Ligii 1. Aceasta a fost doar a patra victorie reușită de echipa din Ștefan cel Mare în acest sezon.
Jucătorii lui Flavius Stoican au dominat pe tot parcursul partidei, având prima ocazie în minutul 11, când Ivanov a șutat din interiorul careului, dar Buzbuchi s-a opus golului.
Ulterior, Ivanovski a deschis scorul în minutul 20, deviind o minge trimisă de Matei spre poarta medieșenilor. Acesta din urmă a avut ocazia de a-și trece numele pe tabelă în minutul 32, după o centrare a lui Andrei Radu. Mingea a trecut, însă, peste poartă.
Dusan Uhrin, prezentat oficial la Dinamo! Ce a declarat la revenirea în România: de ce s-a întors
09/03/2022 LA 15:08
Dinamoviștii au intrat totuși la pauză cu un avantaj de două goluri. Bordușanu a reușit să înscrie în minutul 38, cu un șut de la marginea careului.
Repriza secundă a fost mai săracă în ocazii, dar Torje a reușit să mărească diferența de pe tabelă în minutele 75 și 77. Fotbalistul a transformat inițial o lovitură de la 11 metri, iar apoi a primit o pasă bună de la Ivanovski, și-a păcălit doi adversari și a șutat, învingându-l pe Buzbuchi.
Aceasta este prima victorie cu scorul de 4-0 obținută de Dinamo după aproape 4 ani. Ultima dată, "câinii roșii" s-au impus în mai 2018 în fața Concordiei Chiajna, într-un meci din play-out.
Trebuie menționat, însă, că Gaz Metan Mediaș s-a transformat radical în ultimele săptămâni, pierzând mai mulți jucători importanți (unii dintre ei transferați la Dinamo), dar și pe antrenorul Ilie Poenaru. Deplasarea la București a fost făcută cu 10 jucători cu vârste curprinse între 17 și 20 de ani, 4 dintre ei fiind titularizați în această seară.
În urma rezultatului înregistrat în Ștefan cel Mare, Dinamo a acumulat 16 puncte, fiind în continuare pe locul 15, în timp ce medieșenii ocupă locul 14, cu 22 de puncte.
Până la finalul sezonului regulat, echipa lui Flavius Stoican le va mai înfrunta pe Rapid, Sepsi și CFR Cluj. De cealaltă parte, Gaz Metan va juca în compania celor de la FC U Craiova, Academica Clinceni și Chindia Târgoviște.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapelor 28, 29 și 30 din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
08/03/2022 LA 14:54
Prima reacție a lui Flavius Stoican după despărțirea de Dinamo! Anunțul clubului din Ștefan cel Mare
08/03/2022 LA 10:25