Derby-ul etapei a 13-a a Ligii 1 s-a jucat duminică seara între CFR Cluj și FCSB, confruntare importantă pentru ambele formațiuni. CFR își dorea să reducă diferența față de liderul clasamentului, în timp ce FCSB putea lua un avans considerabil înainte de finele anului, cu o eventuală victorie. Clujenii veneau și după eliminarea din Europa League, după un meci cu Young Boys Berna în care au avut parte de un arbitraj ostil.
Partida a debutat cu un henț în careu al lui Mario Camora, rămas nesancționat de arbitrul Istvan Kovacs. Clujenii au primit o lovitură grea la 8 minute după startul meciului, Rondon fiind înlocuit din cauza unei accidentări. Cu toate acesta gazdele joacă mai ofensiv și, după o primă ratare a lui Vojtus, primesc o lovitură de pedeapsă, transformată de Deac (1-0, min. 35).

Edi Iordănescu, mulțumit după CFR Cluj – FCSB 2-0

CFR Cluj, prima victorie după revenirea lui Petrescu! O fază fixă a decis derby-ul cu CSU Craiova
20/09/2021 LA 19:53
Antrenorul campioanei României a recunoscut că în acest meci a pus accept pe cele trei puncte, nu pe aspectul jocului: "Sunt genul de antrenor căruia îi place fotbalul activ, în care echipa mea să controleze jocul. Au fost multe momente când n-am putut să facem acest lucru, suntem obosiți, consumați.
Suntem în continuare afectați de ce s-a întâmplat în ultima perioadă. Cu atât mai mare este meritul echipei. Am muncit, am alergat, am știut să suferim în multe momente. În repriza a doua am încercat să nu ne mai expunem. Este o victorie mare, chiar nu m-a interesat deloc latura estetică azi. Este o victorie de moral, echipa a dat dovadă de caracter.
Eu am încredere în toți jucătorii, fiecare trebuie să dea totul. Cele mai importante sunt cele trei puncte, restul este istorie. Latura estetică a avut de suferit, dar ne asumăm asta. Prefer un 1-0 decât un 4-2. Am închis poarta, echipa a făcut risipă de efort, portarul a făcut un meci mare", a spus Edi Iordănescu, după victoria cu CFR Cluj.

CFR Cluj a întrerupt seria impresionantă a roș-albaștrilor

Istvan Kovacs a sancționat în prima repriză cu cartonaș galben 8 jucători. După reluare, CFR a părut că a cedat fizic și FCSB a pus stăpânire pe jumătatea adversă, dominând categoric. Ofensiva bucureștenilor s-a concretizat în mai multe ocazii, Bălgrădean opunându-se în două rânduri, a treia oară fiind ajutat de bara transversală, nimerită de Dennis Man.
Când părea că egalarea e iminentă, Costache a profitat de o pasă greșită în defensiva oaspeților și a marcat pe lângă Vlad, majorând scorul la 2-0 pentru CFR, în minutul 73. Zece minute mai târziu faza se repetă aproape la indigo, dar Costache nu îl mai poate învinge pe Vlad. CFR - FCSB se încheie 2-0 și clujenii, chiar cu 9 cartonașe galbene încasate, câștigă cele 3 puncte, urcă pe locul 3 și se apropie la 3 puncte distanță de FCSB, lidera în continuare a Ligii 1.Ultima înfrângere în Liga 1 pentru FCSB data din 27 septembrie, atunci când formația lui Toni Petrea a pierdut, scor 2-5, pe terenul celor de la Poli Iași.
E deja Dan Petrescu la "cuțite" cu oficialii CFR-ului? "Nu știu cine e, nu l-am adus eu"
20/09/2021 LA 09:47
Lovitură pentru Dan Petrescu! Un jucător important de la CFR Cluj, OUT de la meciul cu Craiova
19/09/2021 LA 10:35