Meciul dintre FC U Craiova și Dinamo s-a jucat într-o atmosferă de derby adevărat, cele două galerii cântând pe toată durata partidei.

Asediu la poarta lui Eșanu în prima repriză

Băieții antrenați de Adi Mutu au început în atac și Baeten a ratat prima ocazie în minutul 4, când a trimis cu capul pe lângă poarta lui Eșanu. Același Baeten a mai ratat o ocazie imensă două minute mai târziu, dar a trimis pe lângă poartă de această dată.
Dan Petrescu vrea să scape de unul dintre titularii folosiți de Marius Șumudică la CFR Cluj
ACUM 9 ORE
Bălan a avut următoarea ratare, lovind greșit mingea cu capul la o centrare perfectă. În minutul 20, Bauza și-a trecut și el numele pe lista celor responsabili cu ratările. Acesta a trimis cu capul pe lângă, dintr-o poziție ideală.
În minutul 38, tot Bauza a ratat incredibil singur cu portarul dinamovist, iar jucătorii lui Bonetti așteptau pauza.
Până la fluierul final al primei părți, oltenii au mai avut două șuturi importante, blocate însă de defensiva câinilor, carev au terminat prima repriză fără șut pe poartă. Repriza a doua a început tot cu Craiova în atac, care a avut un șut pe poartă prins cu siguranță de Eșanu în minutul 49.
În minutul 52, Dinamo are prima sa ocazie în acest derby, dar Robert Moldoveanu a avut ghinion și a nimerit doar tranversala. În minutul 65, vulcanul de pe Oblemenco a erupt. Hugo Vieira a deschis scorul cu o lovitură de cap, după centrarea excelentă a lui Bauza.
Sorescu și Bani au ratat pentru Dinamo, dar până la final, câinii nu au reușit egalarea și oltenii au reușit prima victorie de la revenirea în Liga 1.
Etapa viitoare, Craiova merge la Voluntari, în timp ce Dinamo o așteaptă acasă pe Academica Clinceni.
UPDATE
Final. FC U Craiova - Dinamo 1-0!
Min 82. Sorescu are o ocazie bună, dar trage în portarul Craiovei!
Min 80. Dinamo are o ocazie importantă, dar șutul lui Bani este blocat de olteni!
Min 65. GOOOOOL, Craiovaaaa! Hugo Vieira, intrat în minutul 58, deschide scorul 7 minute mai târziu printr-o lovitură de cap, după centrarea excelentă a lui Bauza!
Min 61. Baeten șutează din nou, dar Eșanu prinde!
Min 56. Eșanu scoate de sub bară șutul lui Asamoah!
Min 52. Prima ocazie și pentru Dinamo! Moldoveanu lovește transversala!
Min 49. Primul șut pe poartă în repriza a doua aparține tot oltenilor. Achim șutează, dar Eșanu prinde sigur!
Min 46. A început repriza a doua!
Pauză! 0-0 pe Ion Oblemenco. Craiova a asediat poarta lui Eșanu, în timp ce Dinamo nu a avut niciun șut pe poartă în prima repriză.
Min 45+1. Bălan este blocat și el de Radu!
Min 45. Șutul lui Achim este blocat în ultimă instanță de apărarea lui Dinamo!
Min 38. Bauza ratează singur cu Eșanu! Portarul dinamovist scoate mingea incredibil!
Min 35. Bonetti face 2 schimbări deja. Bani și Neicuțescu intră în locul lui Florescu și Mihaiu.
Min 20. A patra ocazie mare pentru olteni! Bauza trimite cu capul pe lângă, deși avea o poziție ideală!
Min 18. Bălan nu profită de o centrare perfectă și lovește slab mingea cu capul.
Min 6. Baeten ratează încă o ocazie imensă, dar trimite din nou pe lângă poartă!
Min 4. Baeten are prima ocazie a meciului, dar trimite cu capul pe lângă poarta lui Eșanu.
Min 1. A început meciul de pe Oblemenco!
Suporterii olteni au avut un mesaj suprinzător pentru fanii dinamoviști veniți la Craiova.
"Bine ați venit. Știința suntem noi. Respectul este important în orice război!", au afișat fanii Craiovei din peluză.
Echipele de start
FC U Craiova: Mogoșanu - Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Achim, Albu, Asamoah - Baeten, Bălan, Bauza
Rezerve: Popa, Gajic, Bagayoko, Pop, Zanfir, Raicea, Răducanu, Sidibe, Hugo Vieira
Dinamo: Eșanu - Sorescu, Dudea, Giafer, Filip - Crețu, Răuță, Radu - Mihaiu, Moldoveanu, Florescu
Rezerve: Fara, Neicuțescu, Anton, Amzar, Borcea, Diniță, Stan, Tone
Știrea inițială
La partida de pe Ion Oblemenco sunt așteptați cel puțin 7000 de suporteri, la primul meci acasă pentru olteni, de la promovarea în Liga 1.

Craiova - Dinamo, derby pe Oblemenco

Adrian Mutu își întâlnește ca adversar fosta echipă, din postura de antrenor al lui FC U Craiova. În prima etapă, echipa antrenată de Mutu a pierdut scor 2-3, pe terenul campioanei CFR Cluj.
De partea cealaltă, Dinamo a produs o surpriză, învingând FC Voluntari, tot cu scorul de 3-2, iar câinii vin optimiști în Oltenia.
Adi Mutu nu se poate baza la acest meci pe serviciile italianului Compagno, accidentat înainte de startul campionatului. Oponentul lui Mutu, italianul Dario Bonetti nu are un lot numeros, Dinamo bazându-se pe foarte mulți tineri, iar antrenorul câinilor nu se poate baza pe Ricardo Grigore, plecat la Tokyo, cu echipa națională.
"Știm cu toții rivalitatea de-o viață dintre Dinamo și Craiova, o știu și eu. Mă aștept la un meci bun, solid din partea elevilor mei. Suntem dornici de victorie, sperăm ca prima din campionat să fie luni seară.
Eu sunt obișnuit cu presiunea. Mă face să dau sută la sută. Nu avem cel mai bun calendar, după meciul cu campioana României să jucăm cu o rivală istorică, dar poate așa e mai bine. Sper ca băieții să lase emoțiile deoparte pentru că au puterea de a câștiga acest duel.
Vin peste o mie de suporteri de la Dinamo? Foarte bine. Nu este problema mea câți bine, sper pentru noi și comunitatea din Craiova să fie un spectacol frumos și să învingem.", a declarat Mutu în conferința de presă de dinainte de meci.
De partea cealaltă, Dario Bonetti a mărturisit că a avut probleme în această săptămână, din cauza recuperării jucătorilor.
"A fost greu să ne antrenăm în această săptămână, jucătorii au fost foarte obosiți, nu s-au recuperat foarte repede. Când nu te antrenezi mult, e greu să faci față în Liga 1. Fără antrenamente ajungi să consumi prea multă energie la meci, iar băieții s-au recuperat cu greu.
Cred totuși că ne vom prezenta bine la ora jocului. Îl știu foarte bine pe Mutu, a fost un jucător mare, dar cariera de antrenor este cu totul altceva. Avem multe probleme, e normal să vezi anumite greșeli într-o echipă cu jucători tineri. Trebuie să-i ajutăm pe cei tineri să devină mai buni.
Cred că problemele financiare se vor rezolva, încerc să mă concentrez acum pe situația sportivă. E normal să fie o problemă interdicția la transferuri, lotul nostru este foarte, foarte tânăr acum și nu prea avem timp.", a declarat italianul.
Veste importantă înainte de meciul de la Craiova! Budescu, inclus în lotul FCSB-ului