Scorul a fost deschis rapid în derby-ul etapei a 17-a a Ligii 1. În minutul 12, Cristea l-a faultat pe Koljic în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, penalty-ul fiind transformat fără probleme de Andrei Ivan.
Oltenii nu au condus decât pentru 4 minute. Dumiter a restabilit egalitatea în minutul 17, în urma unui gol cu capul, după o centrare perfectă la bara a doua a lui Cristea.
Până la pauză, echipa lui Laurențiu Reghecampf a mai avut șansa de a înscrie în minutul 30, când Vătăjelu a trimis mingea în fața porții, de unde Koljic a reluat-o cu capul spre poartă. Balonul a trecut puțin peste bara transversală.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 22-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
26/01/2022 LA 11:28
Cei de la FCSB au profitat de ocazia ratată a oltenilor, iar în minutul 39 au preluat conducerea pe tabelă. Șut a primit perfect mingea în fața porții de la Tănase și a trimis-o pe jos în poartă, stabilind scorul pauzei, 1-2.
În repriza secundă, Universitatea Craiova a egalat, în minutul 57, în urma unui contraatac pornit după ce Tănase a pierdut balonul. Cîmpanu a înscris după un assist al lui Nistor.
În minutul 71, FCSB ar fi putut intra din nou în avantaj, dar șutul de la marginea careului al lui Șut a fost blocat de Pigliacelli. După alte 4 minute, Oaidă a primit mingea în colțul careului de 6 metri și a trimis-o spre poartă, balonul lovind, însă, bara.
Gazdele au avut și ele o ocazie importantă în minutul 81. Houri a șutat puternic de la marginea careului, mingea fiind deviată, însă Vlad a fost atent și a respins-o spectaculos.
Scorul final a fost stabilit în primul minut de prelungiri, când Cordea a trimis cu efect un șut din afara careului, după o pasă a lui Radunovic, Pigliacelli neputând să se opună golului.
În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 37 de puncte, fiind în continuare pe locul 2, în timp ce Universitatea Craiova a rămas cu 28 de puncte și a căzut pe a patra poziție a clasamentului.
În următoarea etapă a competiției, roș-albaștrii vor juca pe teren propriu cu UTA Arad, iar oltenii se vor deplasa la FC Botoșani.

FC Botoșani 1-1 FC Voluntari

În primul meci al zilei din Liga 1, FC Botoșani și FC Voluntari au remizat, scor 1-1. Rață a înscris în minutul 35, după o pasă a lui Lopes, stabilind scorul pauzei.
În minutul 49, Edjouma a egalat, după un assist al lui Papa. Deși gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 77, după ce Tîrcoveanu a încasat două cartonașe galbene în 6 minute, tabela nu a mai fost modificată.
În urma acestui rezultat de egalitate, FC Botoșani este pe locul 6, cu 28 de puncte, în timp ce FC Voluntari ocupă a patra poziție a clasamentului, cu 29 de puncte.
În cea de-a 18-a etapă a Ligii 1, echipa lui Marius Croitoru va primi vizita celor de la Universitatea Craiova, iar ilfovenii vor juca pe terenul celor de la FC U Craiova.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
FCSB - CFR Cluj 3-3 | Spectacol total în primul derby al sezonului! Gazdele au egalat ]n prelungiri
23/01/2022 LA 07:46
Focar de Covid-19 la Universitatea Craiova! Meciul cu Rapid, în pericol de a fi amânat
14/01/2022 LA 16:30