FCSB și CFR Cluj au oferit un meci agreabil, demn de un adevărat derby între două candidate la titlu. Ardelenii puteau deschide scorul în minutul 4, dar Andrei Vlad a avut o parada fantastică la lovitura de cap a lui Debeljuh.
Gazdele au preluat apoi conducerea meciul ui de pe Arena Națională, iar Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 24 cu o execuție fabuloasă din afara careului.
CFR s-a aruncat apoi în atac, iar în numai 4 minute a reușit să întoarcă scorul prin dubla lui Debeljuh. Croatul a egalat în minutul 36 cyu o execuție ciudată, cu spatele, în urma unei centrări a lui Deac. În minutul 40, atacantul CFR-ului a fost din nou omul potrivit la locul potrivit și l-a învins din nou pe Vlad, la o fază la care apărarea FCSB-ului a greșit în lanț.
Dan Petrescu a explicat de ce trimite rezervele la meciul cu FCSB: "E normal!" Ce jucători pleacă
IERI LA 08:39
Repriza secundă a fost la fel de spectaculoasă ca și prima. Velentin Gheorghe, intrat la pauză, a restabilit egalitatea în minutul 71, reluând în plasă din apropierea porții o centrare perfectă a lui Florinel Coman, care a fost și el introdus în repriza secundă.
Tabela a rezistat neschimbată numai 6 minute, deoarece Chipciu și-a readus echipa în avantaj cu un șut năprasnic din interiorul careului, după o fază fixă. FCSB a atacat cu toate liniile pe final, iar insistența i-a fost răsplătită. La ultima fază a meciului, Iulian Cristea a trimis perfect cu capul o centrare venită de la Velentin Gheorghe și a adus un punct la care fani roș-albaștrilor nu mai sperau.
Ardelenii se pot considera nemulțumiți de rezultat, fiind egalați atât de târziu, dar ținând cont de ceea ce s-a întâmplat pe teren se poate spune că scorul este unul echitabil.
În ciuda faptului că au pierdut două puncte pe care le avea în mână, echipa lui Dan Petrescut păstrează în continuare prima șansă la titlu, având un avans de 10 puncte în clasament. În runda viitoare, CFR va juca acasă contra celor de la FC Botoșani, în timp ce FCSB va avea de disputat derby-ul orgoliilor, cu Dinamo.

FCSB - CFR Cluj LIVE SCORE

Min.90+4: Goool FCSB! Iulian Cristea aduce egalarea cu un gol marcat cu capul după o centrare a lui Valentin Gheorghe.
Min.77: Goool CFR Cluj! Alex Chipciu îi readuce pe ardeleni în avantaj în urma unei faze fixe.
Min.71: Goool FCSB! Valentin Gheorghe a restabilit egalitatea, reluând din apropiere în plasă o centrare ideală a lui Florinel Coman!
Min.40: Goool CFR Cluj! Debelhuj a reușit dubla, fiind omul potrivit la locul potrivit la o fază la care apărarea FCSB-ului a greșit flagrant.
Min.37: Gooool CFR Cluj! Debeljuh egalează pentru ardeleni cu o execuție ciudat, cu spatele!
Min.24: Gooool FCSB! Gazdele au deschis scorul în minutul 24 prin Octavian Popescu, care a marcat cu un șut magnific de la mare distanță.
UPDATE / A început meciul de pe Arena Națională.
FCSB - CFR Cluj, echipele de start
FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, A. Miron, I. Cristea, Haruț - Olaru, Ad. Șut, Fl. Tănase - Cordea, Keșeru, Oc. Popescu
Rezerve: Târnovanu, Fl. Coman, Dumiter, M. Tănasă, A. Burlacu, V. Gheorghe, Ov. Perianu, Oaidă, Vinicius
CFR Cluj: Hindrich - Cr. Manea, Burcă, Graovac, Camora - Păun, Boateng, Bordeianu - C. Deac, Debeljuh, V. Costache
Rezerve: Bălgrădean - Susic, Cestor, Itu, Chipciu, Neguț, Sacko, Petrila, Dugandzic
Articol inițial scris de Alex Iuga
După o pauză de aproape 5 săptămâni, Liga 1 s-a întors în acest weekend, iar în această seară ni le va aduce față în față pe primele două clasate, FCSB și CFR Cluj, într-un meci contând pentru runda cu numărul 22. Deși e cam devreme să vorbim despre o favorită la titlu, cu o victorie azi, CFR s-ar duce la 13 puncte peste FCSB, ceea ce în play-off ar însemna 6 puncte. Cei de la FCSB au mare nevoie de 3 puncte în acest meci, însă CFR Cluj este o echipă foarte greu de învins.
CFR Cluj este campioana ultimelor 4 sezoane de Liga 1 și, în viziunea multora, cea mai bună echipă în acest moment din prima ligă a României. Cu un lot destul de numeros, cu jucători cu o valoare individuală destul de ridicată, și cu un joc defensiv extraordinar, CFR Cluj a reușit să se impună în ultimii 4 ani, iar în acest sezon titlul pare să se îndrepte tot spre echipa lui Dan Petrescu.
De cealaltă parte, echipa roș-albastră nu a mai pus mâna pe titlu din sezonul 2014/15, când echipa lui Constantin Gâlcă cucerea titlul de campioană, acela fiind ultimul sezon cu 18 echipe. De la trecerea într-un sistem cu play-off și play-out, FCSB nu a mai reușit să câștige niciun titlu, iar în acest sezon visul de a cuceri un nou titlu este tot mai departe. Jocul echipei lasă mult de dorit, FCSB câștigând multe meciuri datorită fazelor fixe, fiind echipa care a primit cele mai multe penalty-uri în acest sezon de Liga 1, nu mai puțin de 9.
Va fi un meci care se anunță destul de închis, așa cum ne-a obișnuit Dan Petrescu în ultimii ani. Deși a mișcat doar pe parte ofensivă în această perioadă de mercato, CFR Cluj nu cred că își va schimba stilul de joc, prioritatea 'Bursucului' fiind apărarea, cea mai bună din acest sezon, cu doar 8 goluri încasate în 21 de meciuri. CFR are nu mai puțin de 9 victorii consecutive, fără gol primit, o performanță incredibilă pentru clujeni. De cealaltă parte, FCSB este echipa cu cel mai bun atac din acest sezon, marcând de 38 de ori în 21 de meciuri, o medie de aproape două goluri pe meci.

În meciul din tur, CFR s-a impus categoric pe teren propriu, scor 4-1, într-un meci în care a dominat de la un capăt la celălalt. În acel meci, pentru clujeni au punctat Billel Omrani în minutul 30, Sigurjonsson în minutul 56, Ciprian Deac în minutul 67 și Denis Alibec în minutul 73. Pentru roș-albaștri, a punctat puștiul minune al acestui sezon, Ianis Stoica, în minutul 90.
De-a lungul istoriei, cele două echipe s-au întâlnit de 35 ori în prima ligă a României, iar începând cu sezonul 2007/08, primul titlu câștigat de CFR Cluj, cele două echipe au devenit mari rivale. Pe terenul celor de la FCSB s-au întâlnit de 17 ori, FCSB câștigând de 8 ori, CFR Cluj de două ori, iar 7 meciuri terminându-se la egalitate.
Sezonul trecut a fost un 3-0 pentru FCSB, într-un meci în care CFR a evoluat în 10 oameni ceva mai mult de o repriză, golurile venind după eliminarea lui Arlauskis. A fost cel mai bun meci făcut de FCSB împotriva CFR-ului în ultimii ani. Au dominat jocul de la un capăt la altul, nu au dat nici o șansă trupei antrenate la acea vreme de Edi Iordănescu.

Lucian Goian, analiză obiectivă a fotbalului românesc, în ziua în care se reia Liga 1

La nivelul băncilor tehnice, Dan Petrescu este un antrenor mult mai bun decât Toni Petrea. Cei 2 s-au mai duelat doar o singură dată, Dan Petrescu câștigând cu 2-0 chiar pe Arena Națională, în iulie 2020, un meci în care FCSB a trimis juniorii. Toni Petrea are un palmares negativ în fața celor de la CFR Cluj, în 6 meciuri obținând doar o victorie și un egal și pierzând de 4 ori. Nici Dan Petrescu nu are un palmares mult mai strălucit în fața roș-albaștrilor, în 22 de meciuri câștigând de 6 ori și înregistrând 7 egaluri și 9 înfrângeri.
La nivelul lotului, este destul de clar că CFR Cluj are un plus față de FCSB. Campioana României și-a întărit lotul în această perioadă de mercato, prin aducerea unor jucători precum Marko Dugandzic, Sergiu Buș sau Cristian Neguț. De cealaltă parte, FCSB nu a mișcat pe piață, singura veste importantă fiind plecarea lui Budescu la Voluntari. De venit nu a venit nimeni.
La acest meci FCSB nu se va putea baza pe cei 2 fundași laterali de bază, Vali Crețu și Risto Radunovic. Nici Dan Petrescu nu va avea lotul complet pentru derby, cea mai importantă absență fiind Billel Omrani, care nu s-a antrenat aproape deloc cu echipa în această iarnă, acesta urmând să plece cât de curând.

FCSB - CFR Cluj | Echipe probabile

FCSB (4-3-3): Vlad - Ov. Popescu, Vinicius, Cristea, Haruț - Olaru, Șut, Tănase - Oct. Popescu, Ianis Stoica, Fl. Coman
CFR Cluj (4-3-3): Hindrich - Manea, Burcă, Graovac, Camora - Deac, Bordeianu, Boateng - Petrila, Buș, Costache
EXCLUSIV | Cum va arăta echipa de start a celor de la CFR Cluj la meciul cu FCSB
IERI LA 07:03
Bonusuri consistente pentru jucătorii CFR-ului după câștigarea titlului! Cât vor încasa fotbaliștii
17/05/2022 LA 14:47