FCSB nu a reușit să câștige, în această seară, în fața celor de la FC Voluntari, în partida contând pentru penultima etapă a play-off-ului Ligii 1. Roș-albaștrii au remizat, scor 2-2, și sunt la mâna Universității Craiova pentru a mai spera la titlu.
FCSB a avut cele mai multe ocazii importante ale partidei. În minutul 13, Cordea a șutat din afara careului, dar mingea a fost respinsă în corner. După doar două minute, Cristea a interceptat balonul respins greșit în interiorul careului și l-a trimis spre poartă, însă mingea a trecut peste bara transversală.
În minutul 20, Cordea a încercat din nou să-i pună probleme goalkeeper-ului ilfovenilor, dar balonul a trecut pe lângă poartă. După câteva zeci de secunde, Popa a avut o intervenție foarte bună la șutul puternic al lui Olaru de la marginea careului, iar apoi tânărul portar a fost salvat de Nemec, care a respins de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Cristea.
CFR ar putea pierde un titular de drept în această vară: "Chiar îmi doresc să plec"
ACUM 5 ORE
După ce, în minutul 40, Șut a trimis balonul peste poartă, în minutul 44, Cordea a reușit să deschidă scorul cu un șut din prima, după o pasă foarte bună a lui Olaru. Roș-albaștrii au fost în avantaj pe tabelă doar câteva minute, în prelungirile primei reprize Nemec restabilind egalitatea din fața porții lui Târnovanu.
În repriza secundă, FCSB și-a continuat asaltul la poarta lui Popa. Goalkeeper-ul a reușit o paradă foarte frumoasă în minutul 52, la un șut al lui Olaru. După doar câteva secunde, Tănase a trimis mingea cu capul spre poartă, dar balonul a trecut peste transversală.
Ulterior, în minutul 55, ilfovenii au încercat să preia conducerea, dar șutul lui Vlad, din interiorul careului, nu a prins spațiul porții lui Târnovanu. Acțiunea s-a mutat rapid în careul echipei lui Liviu Ciobotariu, Tănase aflându-se într-o poziție de 1 la 1 cu Popa, fără a reuși să-l învingă.
Căpitanul roș-albaștrilor a marcat până la urmă, în minutul 72. După un corner executat de Olaru, balonul a ajuns la Octavian Popescu, care l-a trimis în careu. După ce a trecut pe la Radunovic, mingea a ajuns la Edjouma, care a șutat spre poartă, iar Tănase a deviat-o în plasă.
Scorul final a fost stabilit în minutul 88, când FC Voluntari a restabilit egalitatea prin Costin. Acesta a scăpat singur cu Târnovanu și l-a învins dintr-o poziție suspectă de offside.
În urma acestui rezultat, FCSB este pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, la un punct de CFR Cluj, care o va înfrunta mâine pe Universitatea Craiova. Roș-albaștrii au nevoie ca formația lui Laurențiu Reghecampf să nu fie învinsă de campioana en-titre a României pentru ca echipa care va câștiga titlul să fie decisă în urma derby-ului dintre FCSB și CFR Cluj, programat pe 22 mai, la Buzău.
De cealaltă parte, FC Voluntari este pe locul 4, cu 32 de puncte. Echipa lui Liviu Ciobotariu are șansa de a prinde un loc în Conference League, fiind calificată în finala Cupei României, acolo unde o va înfrunta pe Sepsi Sf. Gheorghe, pe 19 mai, în Giulești.
Cornel Dinu o pune la zid pe CFR, după al 5-lea titlu la rând: "Au dovedit un cinism de neacceptat"