FCSB câștigă cu Craiova după o primă repriză perfectă! Roș-albaștrii s-au impus cu 4-1

Andrei Bobeica

Actualizat 25/07/2021 la 23:26 GMT+3

FCSB și Universitatea s-au întâlnit pe Arena Națională duminică seara, în primul episod al duelului București - Craiova din etapa 2 a Ligii 1.

FCSB

Luni urmează episodul 2 al acestui duel, între oltenii antrenați de Adi Mutu și Dinamo.

FCSB, recital în prima repriză cu Craiova

FCSB o aștepta pe Universitatea după victoria din Conference League, deși nu reușise un joc convingător. De partea cealaltă, oltenii au venit la București la primul meci fără grecul Ouzounidis, dat afară după înfrângerea rușinoasă din prima manșă a turul 2 din Conference League, în fața lui FK Laci.
Deși Craiova a avut prima ocazie a meciului prin Ivan, în minutul 5, roș-albaștrii au fost cei care au deschis scorul în minutul 7. Olimpiu Moruțan l-a învins pe Pigliacelli cu un șut superb de la aproape 30 de metri.
În minutul 16, Andrei Cordea a oferit o centrare perfectă pentru Octavian Popescu, care a înscris pentru 2-0.
Înainte de pauză, același Andrei Cordea a reușit să înscrie un nou gol pentru FCSB, după cel contra lui Shakhter, la o gafă a lui Nicușor Bancu și echipa lui Todoran intra la vestiare cu un avantaj de 3 goluri.
Repriza a doua a început cu Craiova în atac, care a încercat să spele rușinea din prima repriză, dar cei care au înscris au fost tot roș-albaștrii.
Mateiu a înscris în proprie poartă încercând să degajeze mingea. Oltenii au fost treziți de tânărul Markovic, care a reduc din handicap în minutul 64, după o acțiune personală foarte frumoasă.
Până la final niciuna dintre echipe nu a mai înscris și FCSB s-a impus cu 4-1 pe Arena Națională.
Pentru ambele echipe urmează meciurile retur din Conference League, după care FCSB va merge la Arad pentru partida cu UTA, în timp ce Craiova va juca pe "Ion Oblemenco" cu FC Botoșani.
UPDATE
Final de meci. FCSB - Craiova 4-1
Min 82. Gustavo șutează pe centru, din nou fără probleme pentru Vlad.
Min 80. Baiaram șutează după o acțiune legată a Craiovei, dar șutul său nu-i pune probleme lui Vlad.
Min 65. Markovic are o nouă ocazie, dar șutează peste poarta lui Vlad de această dată.
Min 64. GOOOOL, Craiova! Markovic reduce din handicap după o acțiune frumoasă și nu-i dă nicio șansă lui Vlad.
Min 60. GOOOOL, FCSB! Mateiu trimite mingea în proprie poartă, după o acțiune a lui Tănase. Jucătorul Universității a vrut să degajeze, dar mingea a fost deviată de decarul FCSB-ului în poarta lui Pigliacelli.
Min 48. Craiova este mai ofensivă în această repriză, dar încă nu a reușit să pună în pericol poarta lui Vlad.
Min 46. A început repriza a doua.
Pauză pe Arena Națională. FCSB conduce cu 3-0 după o primă repriză perfectă.
Min 43. GOOOOOOL, Andrei Cordea! Noul fotbalist de la FCSB face 3-0 înainte de pauză după o gafă a lui Nicușor Bancu!
Min 39. Andrei Cordea îl pune la încercare pe portarul italian, dar acesta reține în 2 timpi.
Min. 36. Nistor șutează de la distanță, dar mingea trece peste poarta lui Vlad.
Min 18. Andrei Dumiter ratează o șansă de a debuta cu gol, după pasa lui Octavian Popescu.
Min 16. GOOOOOOL, Octavian Popescu! Tânărul fotbalist al FCSB-ului marchează din centrul careului, după o centare perfectă a lui Cordea! FCSB - Craiova 2-0!
Min 15. Andrei Ivan cere schimbare, acuzând probleme musculare.
Min 9. Andrei Vlad respinge șutul lui Ivan!
Min 7. GOOOOOL, Olimpiu Moruțan! Mijlocașul FCSB-ului deschide scorul cu un șut excepțional de la aproape 30 de metri!
Min. 5. Andrei Ivan este lansat perfect de Pigliacelli, dar atacantul Craiovei nu lovește bine mingea, care iese în afara terenului.
Știrea inițială
Este prima parte a luptei dintre București și Craiova, luni seară urmând episodul doi cu partida dintre FC U și Dinamo

FCSB - Craiova, derby pe Arena Națională

FCSB o așteaptă pe Craiova pe Arena Națională după victoria din Conference League, 1-0, cu Shakhter Karagandy. Bucureștenii au reușit să obțină victoria, dar nu au avut cel mai convingător joc, iar spre final au fost la un pas de a fi egalați.
În campionat, FCSB a debutat în noul sezon în deplasare, pe terenul lui FC Botoșani. Echipa antrenată de Dinu Todoran a remizat, scor 0-0, într-un meci pe care l-a controlat în mare măsură.
Dinu Todoran nu se poate baza în continuare pe Darius Olaru, accidentat, dar îl poate avea în teren pe Florinel Coman, care a bifat în Conference League primele minute dupa revenirea de la accidentarea din sezonul trecut.
De partea cealaltă, Craiova vine la București fără Marinos Ouzounidis, care a fost demis după înfrângerea rușinoasă din Conference League.
Craiova a pierdut în deplasare, în Albania, scor 0-1, în fața celor de la FK Laci. Oltenii au reuși în schimb să câștige în prima etapă din Liga 1, pe teren propriu, scor 1-0, cu FC Argeș.
Universitatea Craiova l-a pierdut și pe Alex Cicâldău, proaspăt transferat la Galatasaray.
Pentru ambele echipe urmează săptămâna viitoare meciurile retur din turul 2 preliminar al Conference League.