Gabi Iancu s-a întors în Liga 1 după un an în Rusia! A semnat cu Farul Constanța

Publicat 03/02/2022 la 12:57 GMT+2

Gabi Iancu a revenit în Liga 1, transferându-se la Farul Constanța. Atacantul de 27 de ani va fi din nou jucătorul lui Gică Hagi, care l-a mai antrenat în trei rânduri în trecut.

Gabi Iancu

După un an petrecut la Akhmat Grozny, Gabi Iancu a revenit în Liga 1, semnând cu Farul Constanța. Atacantul în vârstă de 27 de ani va fi antrenat pentru a patra oară de Gheorghe Hagi, el evoluând în trecut la Viitorul, în trei perioade diferite.
"Atacantul Gabriel Iancu este de astăzi noul jucător al echipei noastre. În vârstă de 27 de ani (15 aprilie 1994), Gabriel Iancu este un produs al Academiei Gheorghe Hagi și a mai evoluat pentru clubul nostru în perioada 2009 – ianuarie 2013, 1 iulie 2016 – 30 iunie 2017 și 1 iulie 2019 – 12 ianuarie 2021.
Este golgheterul Ligii 1 în sezonul 2019/2020, cu 18 goluri marcate! Are în palmares patru titluri naționale: cu FC Viitorul (actuala Farul) în 2017, cu FCSB în 2013, 2014 și 2015. Este, de asemenea, câștigător al Cupei României cu FCSB în 2015 și dublu câștigător al Supercupei României, cu FCSB în 2014 și cu FC Viitorul (actuala Farul) în 2019. Are, de asemenea, patru selecții la naționala de seniori a României. Mult succes, Gabi, în tricoul alb-albastru!", au scris oficialii celor de la Farul Constanța pe site-ul clubului.
De-a lungul carierei, Gabi Iancu, crescut la Academia Gheorghe Hagi, a mai jucat la FCSB, Termalica, FC Voluntari și Dunărea Călărași. În ianuarie 2021, Viitorul l-a transferat la Akhmat Grozny, încasând în schimbul lui 500.000 de euro.

Miercuri, Farul Constanța a disputat un amical în compania celor de la Cerno More Varna. Bulgarii s-au impus în meciul de la Ovidiu cu scorul de 3-2 (2-0 la pauză). Serdyuk a deschis scorul încă din primul minut de joc, mărind diferența în minutul 5.
Farul a egalat după pauză prin Petre, care a înscris în minutul 60, din penalty, și Cojocaru (75'), iar scorul final a fost stabilit în ultimele secunde de joc, de Angelov (90+4').
Gheorghe Hagi a folosit foarte mulți jucători U20, meciul fiind un test pentru aceștia, pentru ca antrenorul să vadă dacă i-ar putea folosi în viitor la echipa de seniori. Iată echipa de start a constănțenilor: Brănescu - Mladen, Bîrzu, Dănuleasă, Buta - Radaslavescu, Pires, Bodișteanu - Moldoveanu, Petre, Sali. Au mai fost trimiși pe teren Mușat, Maftei, Duțu, Sîrbu, Borza, Martinovic, N. Popescu, Mălăele, Călin, Mitulețu, Casap, Malama, Cojocaru și Tănasă.
Pentru Farul Constanța, în Liga 1, urmează duelul cu Chindia Târgoviște, programat sâmbătă, 5 februarie, de la ora 16:00.