Hermannstadt - CFR Cluj 1-3 | Clujenii obțin victoria și ajung la 1 punct în spatele liderului FCSB

Actualizat 26/01/2021 la 01:09 GMT+2

Edi Iordănescu a mai obținut o victorie la cârma CFR-ului și s-a apropiat din nou la 1 punct de liderul FCSB, care are 41 de puncte după 18 etape parcurse în Liga 1.

CFR Cluj

Campioana CFR Cluj nu a avut o misiune ușoară la Mediaș, în fața trupei lui Liviu Ciobotariu. Gazdele au deschis scorul în minutul 33 prin Romario, însă bucuria sibienilor nu a durat decât 4 minute, pentru că Alexandru Chipciu a adus egalarea pentru ardeleni în minutul 37 dintr-o pasă a lui Ciprian Deac. Acesta a fost de altfel și scorul de la pauză. La câteva minute după revenirea pe teren, pentru a doua repriză, CFR Cluj a mai punctat o dată, prin croatul Gabriel Debeljuh, în minutul 51, dintr-o pasă venită de la Camora. În minutul 81, Mario Rondon a încheiat tabela de la Mediaș
În urma acestui rezultat, CFR Cluj se apropie la doar un punct în spatele liderului FCSB în clasamentul Ligii 1, care a adunat în 18 etape 41 de puncte. Ardelenii au acum 40. De cealaltă parte, FC Hermannstadt rămâne pe locul 14 și continuă lupta pentru evitarea retrogradării în grupa de play-out. Pentru CFR Cluj urmează duelul de pe teren propriu cu Astra Giurgiu, în timp ce FC Hermannstadt va primi vizita Chindiei Târgoviște etapa următoare.

Liga 1 | Hermannstadt - CFR Cluj, echipele de start

• Hermannstadt: Cristiano - Viera, Dâlbea, I. Stoica - Mățel, Addae, Romario Pires, Opruț - Sîntean - P. Petrescu, Joalisson. Rezerve: Pop, Alhassan, Issah, Vodă, Buzan, Elbers, Karanovic, Ster, Bagaric. Antrenor: Liviu Ciobotariu
  • CFR Cluj: Sandomierski - Cr. Manea, Ben Youssef, A. Burcă, Camora - C. Deac, Itu, Ad. Păun - Chipciu, Debeljuh, V. Costache. Rezerve: Murariu, Susic, Latovlevici, Vinicius, Hoban, Soares, Luis Aurelio, Carnat, Rondon. Antrenor: Edi Iordănescu
  • Stadion: Gaz Metan, Mediaș
  • Arbitru: Iulian Călin / A1: Mircea Grigoriu, A2: Daniel Mitruți / R1: Adrian Cojocaru