FCSB câștigă la Giurgiu cu FC Botoșani și revine pe primul loc în Liga 1.
Anton Petrea a aliniat un 11 surpriză la Giurgiu, contra moldovenilor și FCSB a avut și presiunea CFR-ului, care a câștigat cu Academica Clinceni și trecuse peste bucureșteni în clasament.

Fără Andrei Vlad și cu Istrate în atac

Ce se întâmplă cu Iosif după ce Rapid a ajuns la 3 meciuri fără victorie în Liga 1! Anunțul oficial
ACUM 8 ORE
Accidentat după meciul din Supercupa României, Andrei Vlad nu a prins lotul și în poartă a intrat Straton. În atac, Anton Petrea a mers pe mâna tânărului Istrate.
FCSB a început curajos meciul și a ratat câteva ocazii prin Oaidă, Tănase și Moruțan, dar la pauză s-a văzut condusă, după golul lui Ashkovski.
După pauză, FCSB a rămas și fără Moruțan, care a ieșit accidentat.

FCSB, 2 goluri în 3 minute

Tânărul Octavian Popescu a egalat pentru FCSB cu o execuție superbă, la care Pap nu a avut ce face, iar 3 minute mai târziu, Panțîru face 2-1 după o gafă a portarului echipei antrenate de Marius Croitoru.

Final. FCSB - Botoșani 2-1
Minutul 71. GOOOOOL Panțîru! Fundașul FCSB-ului marchează pentru 2-1 după o gafă imensă a lui Pap, care încearcă să degajeze, dar îl nimerește pe Panțîru, care înscrie simplu.
Minutul 66. GOOOOL Octavian Popescu! Fotbalistul FCSB-ului egalează de la marginea careului cu o exdecuție splendidă!
Minutul 55. Perianu, intrat la pauză, șutează, dar Pap prinde cu siguranță.
Pauza. FCSB - Botoșani 0-1Minutul 41. Florin Tănase execută periculos o lovitură liberă, dar Pap respinge în corner.
Minutul 38. GOOOL Botoșani! Ashkosvki deschide scorul după un contraatac. FCSB a pierdut mingea după un corner, iar moldovenii au plecat rapid în atac și au reușit să înscrie în poarta lui Straton.
Minutul 4. Ocazie mare ratată de Oaidă după o centrare perfectă, dar jucătorul FCSB-ului trimite cu capul pe lângă poarta lui Pap.
Anton Petrea nu se bazează în acest meci pe Andrei Vlad, care nu este în lotul echipei.

Andrei Vlad, în afara lotului pentru meciul cu Botoșani

Conform informațiilor GSP.ro, portarul titular al FCSB-ului are probleme fizice după meciul pierdut în Supercupa României și staff-ul bucureștenilor nu a vrut să riște ceva mai grav.
Echipa de start a FCSB-ului
Straton - V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Radunovic - Oaidă, Șut, Tănase - Moruțan, Istrate, Octavian Popescu.
Rezerve: Târnovanu, Panțîru, Simion, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Perianu, Musi și Timiș.
Straton s-a aflat ultima dată în poarta FCSB-ului anul trecut, în septembrie, la înfrângerea cu 5-2 în fața Iașiului.
Cu o victorie în această seară, FCSB se poate distanța la 6 puncte de Universitatea Craiova, care a remizat pe teren propriu, 0-0, contra lui Sepsi.
Echipa de start a Botoșaniului
Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Ongenda, Rodriguez, Papa, Ashkosvki - Simi Caia, Keyta
Meciul se joacă la Giurgiu, pe terenul Astrei.
"Ne așteaptă un meci cu o echipă foarte bună, calificată cu emoții în play-off, dar preocupată de joc, de posesie, cu un joc ofensiv. Trebuie să fim atenți, să avem atitudinea corectă și să încercăm să facem tot ce ține de noi pentru a câștiga, avem nevoie de puncte. Fiecare punct este important, mai ales după înjumătățirea lor. Contează orice meci. Ne uităm și la celelalte jocuri, vom vedea ce se va întâmpla", a declarat Toni Petrea, antrenorul FCSB-ului, înainte de meci
Lovitură pentru Dan Petrescu! Un jucător important de la CFR Cluj, OUT de la meciul cu Craiova