UPDATE | Programul complet al sezonului regular:
Etapa 1:
  • CS Comunal Șelimbăr - FC Brașov
  • Politehnica Timișoara - Unirea Constanța
  • Progresul Spartac - Dinamo
  • Oțelul Galați - Politehnica Iași
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CSC Dumbrăvița
  • Unirea Dej - FK Csikszereda
  • Concordia Chiajna - CSM Slatina
  • CSA Steaua - Metaloglobus
  • Gloria Buzău - Ripensia Timișoara
  • Unirea Slobozia - Minaur Baia Mare
Romanian Liga I
Nicolae Dică a dezvăluit ce s-a întâmplat în vestiar, la pauza meciului dintre FCSB și Chindia
ACUM 7 ORE
Etapa 2:
  • FC Brașov - Minaur Baia Mare
  • Ripensia Timișoara - Unirea Slobozia
  • Metaloglobus - Gloria Buzău
  • CSM Slatina - CSA Steaua
  • FK Csikszereda - Concordia Chiajna
  • CSC Dumbrăvița - Unirea Dej
  • Politehnica Iași - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • Dinamo - Oțelul Galați
  • Unirea Constanța - Progresul Spartac
  • CS Comunal Șelimbăr - Politehnica Timișoara
Etapa 3:
  • Politehnica Timișoara - FC Brașov
  • Progresul Spartac - CS Comunal Șelimbăr
  • Oțelul Galați - Unirea Constanța
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Dinamo
  • Unirea Dej - Politehnica Iași
  • Concordia Chiajna - CSC Dumbrăvița
  • CSA Steaua - FK Csikszereda
  • Gloria Buzău - CSM Slatina
  • Unirea Slobozia - Metaloglobus
  • Minaur Baia Mare - Ripensia Timișoara
Etapa 4:
  • FC Brașov - Ripensia Timișoara
  • Metaloglobus - Minaur Baia Mare
  • CSM Slatina - Unirea Slobozia
  • FK Csikszereda - Gloria Buzău
  • CSC Dumbrăvița - CSA Steaua
  • Politehnica Iași - Concordia Chiajna
  • Dinamo - Unirea Dej
  • Unirea Constanța - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • CS Comunal Șelimbăr - Oțelul Galați
  • Politehnica Timișoara - Progresul Spartac
Etapa 5:
  • Progresul Spartac - FC Brașov
  • Oțelul Galați - Politehnica Timișoara
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CS Comunal Șelimbăr
  • Unirea Dej - Unirea Constanța
  • Concordia Chiajna - Dinamo
  • CSA Steaua - Politehnica Iași
  • Gloria Buzău - CSC Dumbrăvița
  • Unirea Slobozia - FK Csikszereda
  • Minaur Baia Mare - CSM Slatina
  • Ripensia Timișoara - Metaloglobus
Etapa 6:
  • FC Brașov - Metaloglobus
  • CSM Slatina - Ripensia Timișoara
  • FK Csikszereda - Minaur Baia Mare
  • CSC Dumbrăvița - Unirea Slobozia
  • Politehnica Iași - Gloria Buzău
  • Dinamo - CSA Steaua
  • Unirea Constanța - Concordia Chiajna
  • CS Comunal Șelimbăr - Unirea Dej
  • Politehnica Timișoara - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • Progresul Spartac - Oțelul Galați
Etapa 7:
  • Oțelul Galați - FC Brașov
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Progresul Spartac
  • Unirea Dej - Politehnica Timișoara
  • Concordia Chiajna - CS Comunal Șelimbăr
  • CSA Steaua - Unirea Constanța
  • Gloria Buzău - Dinamo
  • Unirea Slobozia - Politehnica Iași
  • Minaur Baia Mare - CSC Dumbrăvița
  • Ripensia Timișoara - FK Csikszereda
  • Metaloglobus - CSM Slatina
Etapa 8:
  • FC Brașov - CSM Slatina
  • FK Csikszereda - Metaloglobus
  • CSC Dumbrăvița - Ripensia Timișoara
  • Politehnica Iași - Minaur Baia Mare
  • Dinamo - Unirea Slobozia
  • Unirea Constanța - Gloria Buzău
  • CS Comunal Șelimbăr - CSA Steaua
  • Politehnica Timișoara - Concordia Chiajna
  • Progresul Spartac - Unirea Dej
  • Oțelul Galați - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
Etapa 9:
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov
  • Unirea Dej - Oțelul Galați
  • Concordia Chiajna - Progresul Spartac
  • CSA Steaua - Politehnica Timișoara
  • Gloria Buzău - CS Comunal Șelimbăr
  • Unirea Slobozia - Unirea Constanța
  • Minaur Baia Mare - Dinamo
  • Ripensia Timișoara - Politehnica Iași
  • Metaloglobus - CSC Dumbrăvița
  • CSM Slatina - FK Csikszereda
Etapa 10:
  • FC Brașov - FK Csikszereda
  • CSC Dumbrăvița - CSM Slatina
  • Politehnica Iași - Metaloglobus
  • Dinamo - Ripensia Timișoara
  • Unirea Constanța - Minaur Baia Mare
  • CS Comunal Șelimbăr - Unirea Slobozia
  • Politehnica Timișoara - Gloria Buzău
  • Progresul Spartac - CSA Steaua
  • Oțelul Galați - Concordia Chiajna
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Unirea Dej
Etapa 11:
  • Unirea Dej - FC Brașov
  • Concordia Chiajna - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • CSA Steaua - Oțelul Galați
  • Gloria Buzău - Progresul Spartac
  • Unirea Slobozia - Politehnica Timișoara
  • Minaur Baia Mare - CS Comunal Șelimbăr
  • Ripensia Timișoara - Unirea Constanța
  • Metaloglobus - Dinamo
  • CSM Slatina - Politehnica Iași
  • FK Csikszereda - CSC Dumbrăvița
Etapa 12:
  • FC Brașov - CSC Dumbrăvița
  • Politehnica Iași - FK Csikszereda
  • Dinamo - CSM Slatina
  • Unirea Constanța - Metaloglobus
  • CS Comunal Șelimbăr - Ripensia Timișoara
  • Politehnica Timișoara - Minaur Baia Mare
  • Progresul Spartac - Unirea Slobozia
  • Oțelul Galați - Gloria Buzău
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CSA Steaua
  • Unirea Dej - Concordia Chiajna
Etapa 13:
  • Concordia Chiajna - FC Brașov
  • CSA Steaua - Unirea Dej
  • Gloria Buzău - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • Unirea Slobozia - Oțelul Galați
  • Minaur Baia Mare - Progresul Spartac
  • Ripensia Timișoara - Politehnica Timișoara
  • Metaloglobus - CS Comunal Șelimbăr
  • CSM Slatina - Unirea Constanța
  • FK Csikszereda - Dinamo
  • CSC Dumbrăvița - Politehnica Iași
Etapa 14:
  • FC Brașov - Politehnica Iași
  • Dinamo - CSC Dumbrăvița
  • Unirea Constanța - FK Csikszereda
  • CS Comunal Șelimbăr - CSM Slatina
  • Politehnica Timișoara - Metaloglobus
  • Progresul Spartac - Ripensia Timișoara
  • Oțelul Galați - Minaur Baia Mare
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Unirea Slobozia
  • Unirea Dej - Gloria Buzău
  • Concordia Chiajna - CSA Steaua
Etapa 15:
  • CSA Steaua - FC Brașov
  • Gloria Buzău - Concordia Chiajna
  • Unirea Slobozia - Unirea Dej
  • Minaur Baia Mare - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • Ripensia Timișoara - Oțelul Galați
  • Metaloglobus - Progresul Spartac
  • CSM Slatina - Politehnica Timișoara
  • FK Csikszereda - CS Comunal Șelimbăr
  • CSC Dumbrăvița - Unirea Constanța
  • Politehnica Iași - Dinamo
Etapa 16:
  • FC Brașov - Dinamo
  • Unirea Constanța - Politehnica Iași
  • CS Comunal Șelimbăr - CSC Dumbrăvița
  • Politehnica Timișoara - FK Csikszereda
  • Progresul Spartac - CSM Slatina
  • Oțelul Galați - Metaloglobus
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Ripensia Timișoara
  • Unirea Dej - Minaur Baia Mare
  • Concordia Chiajna - Unirea Slobozia
  • CSA Steaua - Gloria Buzău
Etapa 17:
  • Gloria Buzău - FC Brașov
  • Unirea Slobozia - CSA Steaua
  • Minaur Baia Mare - Concordia Chiajna
  • Ripensia Timișoara - Unirea Dej
  • Metaloglobus - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • CSM Slatina - Oțelul Galați
  • FK Csikszereda - Progresul Spartac
  • CSC Dumbrăvița - Politehnica Timișoara
  • Politehnica Iași - CS Comunal Șelimbăr
  • Dinamo - Unirea Constanța
Etapa 18:
  • FC Brașov - Unirea Constanța
  • CS Comunal Șelimbăr - Dinamo
  • Politehnica Timișoara - Politehnica Iași
  • Progresul Spartac - CSC Dumbrăvița
  • Oțelul Galați - FK Csikszereda
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CSM Slatina
  • Unirea Dej - Metaloglobus
  • Concordia Chiajna - Ripensia Timișoara
  • CSA Steaua - Minaur Baia Mare
  • Gloria Buzău - Unirea Slobozia
Etapa 19:
  • Unirea Slobozia - FC Brașov
  • Minaur Baia Mare - Gloria Buzău
  • Ripensia Timișoara - CSA Steaua
  • Metaloglobus - Concordia Chiajna
  • CSM Slatina - Unirea Dej
  • FK Csikszereda - Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • CSC Dumbrăvița - Oțelul Galați
  • Politehnica Iași - Progresul Spartac
  • Dinamo - Politehnica Timișoara
  • Unirea Constanța - CS Comunal Șelimbăr
UPDATE | Dinamo va debuta în Liga 2 în deplasare, iar Steaua va juca primul meci din noul sezon pe teren propriu. Înfruntarea dintre cele două va avea loc pe terenul lui Dinamo, în etapa a șasea, programată la începutul lunii septembrie.
UPDATE | A început tragerea la sorți a programului Ligii 2.

Astăzi, echipele din Liga 2 își vor afla programul din sezonul competițional 2022/23, care se va desfășura în perioada 6 august 2022 - 3 iunie 2023.
Tragerea la sorți a țintarului va avea loc de la ora 12:00, la sediul FRF, și va fi transmisă în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro.
În stagiunea 2022/23, Liga 2 va avea la start 20 de echipe, competiția urmând a se disputa în două faze. Prima, la care vor participa toate cele 20 de formații, va consta într-un sezon regular, doar tur, cu un total de 19 etape, iar a doua va consta într-un play-off și un play-out.
În play-off vor evolua primele șase clasate, iar în play-out celelalte 14 echipe rămase, împărțite în două grupe, A și B, cu câte 7 echipe fiecare. Play-off-ul se va disputa în format tur-retur, însumând un total de 10 etape, în timp ce play-out-ul se va desfășura într-un singur tur, cu un total de 7 etape.
Potrivit FRF, împărțirea celor 14 echipe din play-out în cele două grupe se va face în conformitate cu următoarea schemă, aprobată în cadrul Comitetului Executiv al FRF din 18 august 2020, în funcție de locul ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează:
  • Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19
  • Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20
La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în SuperLigă, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor juca meciuri de baraj în dublă manșă, cu ocupantele locurilor 7 și 8 din play-out-ul SuperLigii, după următoarea schemă:
  • Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul SuperLigii
  • Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul SuperLigii
Echipele gazdă din manșa tur a barajului vor fi stabilite prin tragere la sorți.
Citește și:
În ceea ce privește retrogradarea, din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 și 7, în timp ce ocupantele locului 5 din fiecare grupă vor juca un meci de baraj în dublă manșă pentru menținerea în Liga 2 Casa Pariurilor. Echipa gazdă din manșa tur a barajului va fi echipa din grupa A.
Dacă se retrag echipe în timpul sezonului regular, numărul de retrogradate se va micșora corespunzător, însă împărțirea în cele două grupe se va face în același mod, luând în considerare locurile echipelor retrase ca fiind ultimele.
În ceea ce privește ordinea retrogradării în Liga 3, FRF mai anunță pe site-ul oficial că aceasta este dată în primul rând de poziția ocupată la finalul play-out-ului, iar apoi, în cazul a două echipe aflate pe același loc în grupe diferite, de punctele acumulate la final de play-out.

Echipele din sezonul 2022/23 al Ligii 2

  • Dinamo
  • CSA Steaua
  • Concordia Chijna
  • Unirea Slobozia
  • FK Csikszereda
  • Gloria Buzău
  • Unirea Dej
  • Metaloglobus
  • CS Comunal Șelimbăr
  • Politehnica Iași
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu
  • Ripensia Timișoara
  • FC Brașov
  • Politehnica Timișoara
  • Unirea Constanța
  • SC Oțelul Galați
  • Progresul Spartac
  • CSM Slatina
  • CSC Dumbrăvița
  • Minaur Baia Mare

Calendarul sezonului 2022/23 al Ligii 2

  • Sezon regular: 6 august 2022 - 11 martie 2023
  • Play-off: 18 martie - 20 mai 2023
  • Play-out: 18 martie - 6 mai 2023
  • Baraj promovare Liga 1: 28 mai - 3 iunie 2023
  • Baraj menținere Liga 2: 13 - 20 mai 2023
Romanian Liga I
FCSB, prima victorie în SuperLigă! Cordea și Tamm au adus victoria cu Chindia Târgoviște
ACUM 8 ORE
Romanian Liga I
"FCSB e cel mai bun club din România!" Jucătorul care s-a despărțit cu greu de vicecampioni
ACUM 10 ORE