Rapid a ajuns la 5 meciuri fără victorie în Liga 1. Echipa lui Mihai Iosif a remizat, scor 2-2, cu Sepsi Sf. Gheorghe, în meciul din a 11-a etapă a Ligii 1. Giuleștenii au condus cu 2-0 din primele 10 minute ale partidei, dar nu au reușit să-și mențină avantajul pe tabelă nici măcar până la pauză.
Rapidiștii au început meciul în forță, Goge fiind cel care a deschis scorul în minutul 3, după ce Niczuly a respins balonul în lateral, mingea ajungând la fotbalistul giuleștenilor, care l-a învins cu un șut la colțul lung.
După doar 6 minute, Alami a dublat avantajul Rapidului, marcând din 6 metri cu un șut la colțul lung.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 13-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
ACUM 17 ORE
Până la pauză, Sepsi, care a rămas în această săptămână fără antrenor, a reușit să restabilească egalitatea. În minutul 28, Luckassen a transformat o lovitură de la 11 metri dictată după un fault al lui Săpunaru la marginea careului.
După doar 15 minute, atacantul olandez al covăsnenilor a primit balonul în apropierea careului și a egalat cu o execuție frumoasă, din întoarcere.
În repriza a doua, Rapid a rămas în inferioritate numerică, Alami încasând al doilea cartonaș galben în minutul 61, după un fault dur asupra lui Sousa. Giuleștenii nu au mai avut, astfel, puterea de a reveni și de a se impune.
Sepsi a avut ultima ocazie a partidei, în minutul 84, când Golofca a șutat din afara careului, mingea trecând pe lângă poartă. Scorul final a fost, în aceste condiții, 2-2, covăsnenii continuându-și seria de 6 egaluri înregistrate în Liga 1.
În acest moment, după 11 etape, Rapid are 18 puncte și este pe locul 5, în timp ce Sepsi ocupă a 12-a poziție în clasamentul Ligii 1, cu 10 puncte.
CFR Cluj-Sepsi 2-0 | Culio a marcat primul gol de la revenirea în Gruia
IERI LA 19:26
Dinamo Rapid 1-1 | Verdictul medicilor, după ce Răuță a fost supus unor investigații la spital
24/10/2021 LA 07:20