Rapid a obținut în această seară prima victorie după 5 etape în Liga 1. Giuleștenii s-au impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la CFR Cluj, într-un meci din cea de-a 12-a etapă a campionatului.
Echipa lui Dan Petrescu a început meciul cu o ocazie de gol în minutul 2. Manea a trimis cu capul din fața porții după o lovitură liberă, însă balonul a fost prins fără probleme de Horațiu Moldovan.
După câteva secunde, Bălan a interceptat o pasă a lui Stahl în fața porții, însă șutul său a trecut pe lângă bară. În minutul 7, Sefer a trimis un șut de la distanță, fără ca balonul să-i pună probleme lui Hindrich, titularizat de Petrescu în această seară. După alte 5 minute, Stahl a primit o pasă bună și a șutat din interiorul careului, mingea trecând pe lângă poartă.
FRF are o nouă variantă pentru banca echipei naționale! Ce antrenor au pus pe listă
ACUM 3 ORE
Rapid a deschis scorul în minutul 27, când Albu i-a trimis o pasă excelentă lui Bălan, care a scăpat nemarcat spre poartă, șutând pe jos fără a-i da vreo șansă goalkeeper-ului oaspeților.
Până la pauză, Bălan a mai marcat după un șut la colțul lung, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.
CFR Cluj a început repriza secundă cu o ratare, Debeljuh reluând pe lângă poartă după o pasă a lui Manea. În minutul 55, rapidiștii au profitat de o greșeală în apărarea campioanei României și și-au mărit avantajul prin Bălan, după un assist al lui Sefer.
Oaspeții au fost aproape de a reveni în joc în minutul 78, când Deac a executat foarte bine o lovitură liberă. Goalkeeper-ul Rapidului a avut, însă, o intervenție spectaculoasă și și-a păstrat poarta intactă.
După alte 4 minute, Păun a centrat după un corner, iar Cestor a reluat balonul cu capul, fără ca mingea să prindă spațiul porții. Ultima ocazie importantă a partidei i-a aparținut lui Grigore, care a trimis cu capul după o lovitură de la colțul terenului. Balonul a fost deviat de Burcă, dar Hindrich a reușit să-l prindă.
În urma acestui rezultat, Rapid a acumulat 21 de puncte și a urcat pe locul 5 al clasamentului, nemaiputând fi depășită decât de Universitatea Craiova, care o înfruntă luni, de la ora 20:30, pe Academica Clinceni.
De cealaltă parte, CFR Cluj este în continuare pe prima poziție, cu 30 de puncte, cu 6 mai mult decât FCSB și FC Voluntari, care completează în acest moment podiumul. FC Botoșani se poate apropia la 5 puncte de campioana României, în cazul unei victorii în fața Chindiei Târgoviște, în meciul de mâine.
Dan Petrescu l-a exclus din lot pe Alibec după meciul cu Clinceni! Prima reacție a clubului
ACUM 7 ORE
Haos la CFR! Alibec s-ar fi săturat de Dan Petrescu și a plecat de pe bancă în timpul meciului