Universitatea Craiova a fost învinsă în această seară, cu scorul de 2-3, de FCSB, în derby-ul etapei a 17-a din Liga 1. Oltenii au deschis scorul prin Ivan, după o lovitură de la 11 metri. Dumiter a egalat după mai puțin de 5 minute, iar roș-albaștrii au intrat la pauză cu avantaj pe tabelă, după golul lui Șut. În repriza secundă, Cîmpanu a restabilit egalitatea, dar Cordea a decis scorul final în primul minut de prelungiri.
La finalul partidei, antrenorul Universității Craiova a analizat evoluția jucătorilor săi. Laurențiu Reghecampf a vorbit despre ceea ce nu i-a plăcut în meci și a concluzionat că rezultatul este nemeritat.
"Meci pierdut nemeritat. Ambele reprize sunt total diferite. Am început bine, am marcat, apoi am primit goluri din faze fixe, din faze foarte ușoare. Ne-au marcat jucătorii care nu erau cei mai periculoși. Primul gol, greșeală foarte mare, la fel și al doilea gol.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 22-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
26/01/2022 LA 11:28
Nu contează cine, dar, în momentul în care vrei să câștigi un campionat, trebuie să fie mai multă responsabilitate. E o fază fixă, trebuia să sară la cap și să respingă mingea.
În repriza a doua am intrat bine, am avut ocazii foarte mari. I-am reproșat un singur lucru arbitrului, să se uite la ce a arbitrat. Reacția jucătorilor a fost bună în repriza a doua. Și în prima, le-am blocat pressing-ul. Am încercat să venim cu centrări foarte multe, pentru atacanți.
Ce ne-am propus, ne-a ieșit, dar primim goluri foarte ușor din faze fixe. Nu e vorba despre relaxare. Când conduci, trebuie să fii mai motivat, pentru că ești mai aproape să câștigi o partidă. E păcat că pierdem puncte foarte ușor, după niște meciuri foarte bune. E păcat că suntem foarte copii în multe momente. CFR nu joacă un fotbal cum îl jucăm noi, dar când are 1-0, știe ce are de făcut", a declarat Laurențiu Reghecampf.
În urma înfrângerii din această seară, Universitatea Craiova a rămas cu 28 de puncte și a căzut pe locul 4 al clasamentului, fiind depășită de FC Voluntari. În următoarea etapă a competiției, roș-albaștrii vor juca pe terenul celor de la FC Botoșani, luni, 6 decembrie, de la ora 20:30.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Focar de Covid-19 la Universitatea Craiova! Meciul cu Rapid, în pericol de a fi amânat
14/01/2022 LA 16:30
EXCLUSIV | Reghecampf vrea un jucător de la CFR Cluj! Unde s-au blocat negocierile dintre cluburi
12/01/2022 LA 12:09