Universitatea Craiova a reușit să câștige în această seară, cu scorul de 1-0, meciul cu Chindia Târgoviște, contând pentru a 28-a etapă a Ligii 1.
Prima repriză a fost dominată de jucătorii lui Laurențiu Reghecampf, care au deschis scorul la prima ocazie importantă a meciului. În minutul 28, Gustavo a înscris cu capul după o centrare a lui Markovic.
Ulterior, Gustavo a fost cel care a trimis mingea în careu după o lovitură liberă. Baiaram a reluat cu capul, dar balonul a lovit bara transversală.
Reghecampf, dorit de echipe din zona arabă! Care e situația antrenorului de la Universitatea Craiova
17/05/2022 LA 18:01
După pauză, oaspeții au fost protagoniștii celor mai importante ratări. În minutul 50, Căpușă a trimis mingea în fața porții, iar Chunchukov a trimis-o cu capul spre poarta lui Pigliacelli, care a reușit să devieze în corner.
După execuția loviturii de la colțul terenului, doi jucători ai Chindiei Târgoviște au căzut în careu după dueluri cu Crețu și Screciu, iar oaspeții au cerut penalty. Arbitrul nu a acordat lovitură de la 11 metri.
În minutul 60, echipa lui Emil Săndoi a profitat de o pasă greșită a lui Mateiu, Dulca a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat din interiorul careului, fără a reuși, însă, să îl învingă pe Pigliacelli.
După alte 10 minute, dâmbovițenii au mai ratat o ocazie de a egala, de această dată prin Chunchukov, de la picioarele căruia portarul gazdelor a reținut mingea în ultimul moment.
În minutul 78, Roguljic a semnat singura ocazie a Craiovei în repriza secundă. Fotbalistul, lansat perfect de Baiaram, a scăpat singur spre poarta lui Moldovan, dar mingea șutată de el a fost blocată în fața porții de Rrumbullaku.
Cu circa 10 minute înainte de fluierul final, după o lovitură liberă, Iacob a avut șansa de a restabili egalitatea, dar mingea a trecut peste poartă. Partida s-a încheiat, astfel, cu scorul de 1-0.
În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a acumulat 48 de puncte și a urcat pentru moment pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, în timp ce Chindia Târgoviște a rămas, cu 29 de puncte, pe a 11-a poziție.
În următoarea etapă, penultima din sezonul regulat, oltenii vor juca pe terenul celor de la CS Mioveni, iar echipa lui Săndoi va primi vizita celor de la UTA Arad.
Dan Petrescu, supărat și după ce a câștigat un nou titlu cu CFR Cluj! "Merit mai mult respect"
16/05/2022 LA 06:20
CFR Cluj, tun financiar după câștigarea titlului în Liga 1. Câți bani primesc ardelenii & FCSB
15/05/2022 LA 21:21