Universitatea Craiova preia șefia Ligii 1, după 2-1 cu UTA. Cicâldău și Ofosu, marcatorii oltenilor

Irina Aldea

Publicat 14/12/2020 la 20:54 GMT+2

Universitatea Craiova s-a impus în deplasarea de la Arad în fața echipei lui Laszlo Balint, UTA Arad, în etapa a 13-a din Liga 1.

Alexandru Cicâldău

Universitatea Craiova s-a impus în deplasare în fața nou-promovatei UTA Arad, în etapa a 13-a din Liga 1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul dintr-o pasă a lui Mamut în minutul 13. Bucuria oltenilor nu a durat prea mult, asta pentru că Buhăcianu a adus egalarea pentru echipa lui Balint în minutul 21. Atacantul german al oltenilor, Reagy Ofosu, a adus din nou Craiova în avantaj în minutul 26, din pasa aceluiași Mamut. Meciul a fost întrerupt în minutul 7, pentru 90 de secunde, din cauza fumului de pe teren. Fanii gazdelor s-au strâns în jurul stadionului și au aprins torțe pentru a le arăta jucătorilor că sunt alături de ei.
În repriza a doua nu s-a mai marcat, însă ritmul a fost în continuare dictat de trupa lui Papură, care a urcat pe locul 1 în clasamentul Ligii 1, trecând cu un punct deasupra celor de la FCSB, care au fost învinși etapa aceasta de campioana României, CFR Cluj. Totuși, arădenii au încheiat partida în 10 oameni. Benga a fost eliminat în urma unei intrări foarte dure. În etapa viitoare, Craiova întâlnește chiar ocupanta locului 2, pe FCSB, în timp ce UTA Arad va face deplasarea la Sfântul Gheorghe, pentru duelul cu Sepsi.

UTA Arad – Universitatea Craiova 1-2 | Echipele de start

• UTA (4-2-3-1): 93. Fl. Iacob - 20. Simo 4. Benga, 21. Erico, 8. Bustea - 98. Isac, 6. Albu - 7. Oct. Ursu, 86. Rusu, 28. Buhăcianu - 19. C. Rus. Rezerve: 33. Balauru, 11. Oroian, 18. Fl. Ilie, 17. Melinte, 24. Miculescu, 20. Popescu, 10. Ioniță. Antrenor: Laszlo Balint
  • CRAIOVA (4-3-3): 13. Pigliacelli - 18. Vlădoiu, 4. Bălașa, 23. M. Constantin, 11. Bancu - 16. Nistor, 6. Screciu, 10. Cicâldău - 22. Bărbuț, 30. Mamut, 14. Ofosu. Rezerve: 1. L. Popescu, 5. Vătăjelu, 8. Mateiu, 17. Baiaram, 28. Cîmpanu, 33. Căpățână, 2 Papp, 9. Ivan, 23. V. Constantin. Antrenor: Corneliu Papură
  • Stadion: "Francisc Neuman" (Arad)
  • Arbitru: Avram Marius (Bucureşti) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)