În această seară, Rapid s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la CS Mioveni, ajungând la două victorii consecutive în Liga 1.
Giuleștenii au început meciul în forță, cu o ocazie bună a lui Junior Morais de a deschide scorul, în minutul 3, când mingea a lovit plasa laterală. Apoi, argeșenii au avut cele mai mari ocazii în prima repriză, prin Blănaru. Acesta a avut trei ratări importante. În minutul 13, Blănaru a șutat peste poartă, după 10 minute a încercat să-i paseze în adâncime lui Rusu, dar balonul a fost interceptat de Săpunaru, iar în minutul 39 a trimis mingea pe lângă poarta lui Moldovan.
Rapidul a reușit să deschdă scorul în minutul 42, după un corner executat de Rareș Ilie, în urma căruia mingea a ajuns la Dragoș Grigore, care a trimis-o cu capul în poartă.
Ce se întâmplă cu Iosif după ce Rapid a ajuns la 3 meciuri fără victorie în Liga 1! Anunțul oficial
ACUM 4 ORE
După pauză, oaspeții și-au dublat avantajul prin Bălan, care a primit o pasă excelentă în careu de la Nicolae Carnat, învingându-l pe goalkeeper-ul de la Mioveni.
Gazdele și-au încercat apoi șansele la poarta lui Moldovan în două rânduri. În minutul 56, Dumitriu a trimis un șut de la distanță, iar după câteva secunde Rădescu a șutat de la marginea careului, portarul rapidiștilor fiind pe fază și respingând ambele mingi.
Până la finalul partidei, giuleștenii au mai avut o ocazie în minutul 83, când Albu a primit o pasă de la Belu Iordache și a încercat să marcheze prin alunecare, dar balonul a trecut pe lângă poartă.
În urma acestei victorii, Rapidul a urcat pe locul 1, cu 6 puncte după primele două etape ale sezonului. CS Mioveni este pe ultima poziție a clasamentului, fără punct obținut.

UTA, prima victorie în noul sezon

În primul meci al etapei, UTA Arad a câștigat cu 1-0 în deplasare la FC Argeș. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 4, de Dangubic.
În urma acestui rezultat, arădenii sunt pe locul 2 în clasamentul Ligii 1, cu 4 puncte, în timp ce argeșenii ocupă a 14-a poziție a clasamentului, nereușind să obțină vreun punct în primele două etape ale noii stagiuni.