CFR Cluj, prima victorie după revenirea lui Petrescu! O fază fixă a decis derby-ul cu CSU Craiova

Publicat 20/09/2021 la 22:53 GMT+3

CFR Cluj și Univesitatea Craiova au oferit un meci agreabil în derby-ul etapei a 9-a din Liga 1. Ardelenii s-au impus cu 1-0, singurul gol al întâlnirii fiind marcat de Burcă în prima repriză.

CFR Cluj (România)

CFR Cluj și CSU Craiova s-au duelat în Gruia, în derby-ul etapei a 9-a din Liga 1. Ardelenii au început mai bine și au fost mai insistenți în atac, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă. În minutul 20, Burcă a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat foarte bine de Petrila.
Oltenii puteau egala peste numai 3 minute, dar Ivan a fost neinspirat în fața lui Bălgrădean la o fază în care a scăpat singur cu portarul campioanei. Același Ivan a avut încă o șansă mare în minutul 29, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. Tot Ivan a avut și ultima ocazie a primei reprize, dar excuția din foarfecă a atacantului din minutul 40 nu a prins cadrul porții.

Partea secundă a debutat cu încă o mare ocazie pentru oaspeți. Cîmpanu a șutat din afara careului și mingea a fost deviată în bară de un fundaș al CFR-ului. Craiova a alergat în continuare după egalare, dar neinspirația din ultimii 20 de metri ai terenului advers ai oamenilor lui Reghecampf a făcut ca jocul să curgă în favoarea CFR-ului.
Ardelenii puteau face 2-0 în minutul 72, când Pigliacelli a avut o intervenție fantastică la lovitura de cap a lui Manea din apropierea porții, fază la care gazdele au cerut și penalty. Reluările au demonstrat că se impunea o astfel de decizie deoarece Bancu l-a lovit clar pe Manea înainte ca acesta să lovească mingea cu capul. Mai mult decât atât, fundașul Craiovei ar fi putut primi și al doilea cartonaș galben.
Eroarea de arbitraj nu a influențat însă rezultatul partidei, deoarece Craiova nu a mai avut suflu pe final și CFR a gestionat perfect ultimele 20 de minute, în stilul caracteristic al lui Dan Petrescu. S-a terminat 1-0 și echipa din Gruia a bifat astfel prima victorie după revenirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică.
În urma acestui succes, CFR Cluj și-a consolidat prima poziție în clasament, având acum 4 puncte peste FC Botoșani. De partea cealaltă, Craiova a înregistrat a 4-a înfrângere din acest sezon și ocupă doar poziția a 9-a, cu 13 puncte. În etapa viitoare, CFR Cluj se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA, în timp ce Craiova va juca acasă împotriva lui Dinamo.