CFR Cluj și U Craiova 1948 au oferit o partidă agreabilă în prima etapă a sezonului din Liga 1. Ardelenii au început în forță și Deac a deschis scorul în minutul 10, mijlocașul descurcându-se excelent în urma unei pase lungi primite de la Latovlevic. Peste doar 2 minute s-a făcut 2-0, noul venit Anas Tahiri reușind să înscrie după o fază prelungită de atac.
Oltenii și-au revenit repede din pumni și au redus din diferență în minutul 22 prin Bauza, al cărui șut din voleu a fost deviat în poartă de Ciobotariu. În în minutul 33, echipa lui Adrian Mutu a mai dat o lovitură, William Baeten marcând cu capul în urma unui corner executat foarte bine de Constantin Albu, astfel că la pauză s-a intrat la egalitate.

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-2 | Șumudică, debut cu dreptul în Liga 1 pe banca ardelenilor

Mircea Rednic nu i-ar spune "nu" lui Dinamo, dar pune o condiție clară pentru a reveni în "Groapă"
Partea secundă a început cu CFR în atac, dar oltenii s-au închis bine și au încercat să fie periculoși pe contra-atac.
În minutul 60, Șumudică a efectuat 3 schimbări, Camora, Păun și Rodriguez luându-le locul lui Latovlevic, Hoban și Chipciu. La faza imediat următoare, Camora a căzut în careul advers în urma unui duel cu Negru, dar centralul Radu Petrescu a rămas impasibil deși clujenii au cerut penalty.
CFR a continuat să domine, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă. În minutul 75, Claudiu Petrila i-a readus pe ardeleni în avantaj la capătul unei faze de atac foarte bine construite de jucătorii lui Șumudică.
Finalul de meci a fost liniștit pentru gazde, Craiova nereușind să fie periculoasă în puținele rânduri când a ajuns în apropierea porții lui Arlauskis. Așadar, Marius Șumudică a debutat cu dreptul în Liga 1 pe banca CFR-ului, iar jocul prestat de ardeleni le dă mari speranțe fanilor pentru acest sezon.
Pentru CFR urmează o deplasare în Gibraltar, pentru duelul cu Lincoln Red Imps din prima manșă a turului 2 preliminar din Champions League, după care ardelenii vor juca pe terenul Academicii Clinceni în runda a 2-a din Liga 1. De partea cealaltă, U Craiova 1948 se pregătește de primul meci pe teren propriu din acest sezon, urmând a primi vizita lui Dinamo în etapa a 2-a.

CFR Cluj - FCU Craiova 3-2, LIVESCORE

min.75: Claudiu Petrila îi readue pe ardeleni în avantaj, marcând din apropierea porții după o fază foarte bine construită de echipa lui Șumudică.
Min. 33: William Baeten egalează pentru U Craiova, reluând cu capul în plasă în urma unui corner executat de Albu
Min. 22: Craiova reduce din diferență! Bauza marchează pentru olteni
Min. 12: CFR marchează rapid încă un gol! Tahiri dublează avantajul gazdelor, după o fază prelungită de atac
Min. 10: CFR deschide scorul! Latovlevici pasează lung pentru Deac, care înscrie
Echipe de start
CFR CLUJ: Arlauskis - Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici - Deac, Hoban, Tahiri - Petrila, Omrani, Chipciu
REZERVE: Bălgrădean, Camora, Manea, Cestor, Rodriguez, Păun, Costache, Gîdea, Debeljuh
ANTRENOR: Marius Șumudică
FCU CRAIOVA: Gremsl - Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Asamoah, D. Albu, R. Baeten - R. Răducanu, C. Bălan, Bauza
REZERVE: R. Popa, Paramatti, Zanfir, V. Achim. V. Pop, Miuțescu, Raicea, Blidar, Da Costa Oliveira
ANTRENOR: Adrian Mutu
Știre inițială
În prima etapă a ediției cu numărul 104 a Ligii 1, echipa campioană va primi vizita echipei care a promovat de pe prima poziție în Liga 1 sezonul trecut.
Cu Marius Șumudică pe bancă, CFR Cluj începe campionatul după ce a jucat deja trei partide oficiale. Antrenorul care a cucerit titlul cu Astra Giurgiu a venit la echipa din Cluj după ce Edi Iordănescu, antrenorul care a câștigat în mai al șaptelea titlu din istoria clubului, a părăsit echipa. Ardelenii s-au calificat cu emoții în turul al doilea al preliminariilor UEFA Champions League după ce au avut nevoie de prelungiri în dubla cu Borac Banja Luka și au pierdut la loviturile de departajare Supercupa României în fața celor de la CS Universitatea Craiova.
La fel ca adversarii din această seară, U Craiova 1948 începe sezonul din Liga 1 cu un nou antrenor. După ce oltenii au promovat în prima divizie alături de Eugen Trică, acesta a fost înlocuit de către Adrian Mutu, fostul selecționer al naționalei U 21 a României, pe banca echipei care a terminat sezonul trecut din Liga 2 pe prima poziție. Echipa nou-promovată se va afla la primul meci oficial din acest sezon. În pauza din această vară, echipa condusă de Adrian Mutu a jucat patru meciuri amicale în cantonamentul din Slovenia, unde a înregistrat trei rezultate de egalitate și o înfrângere în fața croaților de la Hajduk Split.
Arbitrul meciului din această seară dintre CFR Cluj și U Craiova 1948 va fi Radu Petrescu. Tot astăzi, în cadrul primei etape a sezonului 2021/22 se va juca partida dintre Sepsi Sf. Gheorghe și Academica Clinceni.
Haos fără pauză la Dinamo! Iuliu Mureșan, furios pe Dario Bonetti: "Să vă spun ce a făcut!"