CS U Craiova, instrucție cu Academica Clinceni! Reghecampf, 3 victorii la rând pe banca oltenilor în Liga 1

Actualizat 18/10/2021 la 22:28 GMT+3

CS U Craiova a făcut instrucție cu "lanterna Ligii 1", Academica Clinceni, în meciul contând pentru etapa a 12-a.

CS U Craiova

CS U Craiova s-a impus fără nicio emoție pe teren propriu în fața ultimei clasate din Liga 1, Academica Clinceni. Oltenii au turat motoarele încă din debutul partidei, iar trupa lui Chirilă nu a putut să împiedice sub nicio formă ofensiva gazdelor, care au punctat pentru prima dată în meci prin Nistor, încă din minutul 11.
Trei minute mai târziu, Markovic l-a învins și el pe portarul oaspeților, Dobre. Bancu a închis tabela la pauză dintr-o pasă a lui Ivan, marcând golul de 3-0. La pauză, Reghecampf i-a scos din teren pe Crețu, Markovic și Gustavo, însă fazele nu s-au oprit la poarta ilfovenilor. În minutul 53, Houri a ratat un penalty, însă oltenii nu s-au retras nicio clipă. În minutul 71, Ivan a înscris și el, iar Roguljic a pus capăt chinului îndurat de oaspeți pe Stadionul "Ion Oblemenco" cu golul din minutul 90+2.
În urma acestui succes categoric, CS U Craiova urcă 2 poziții în clasamentul Ligii 1, până pe 5, cu 22 de puncte după 12 etape disputate. De partea cealaltă, Academica Clinceni rămâne pe ultimul loc, cu 3 puncte după 12 meciuri. Pentru olteni urmează deplasarea pentru meciul cu Chindia Târgoviște, iar apoi meciul din Cupă cu Baia Mare.

CS U Craiova – Academica Clinceni 5-0 | Echipele de start

• CSU Craiova: Pigliacelli - Căpățînă, M. Constantin, V. Găman, N. Bancu - Nistor, Al. Crețu, Houri - Gustavo, Markovic, A. Ivan. Rezerve: D. Lazar - Vătăjelu, Bălașa, Mateiu, A. Ivanov, Roguljic, Baiaram, Cîmpanu, Fedele. Antrenor: Laurențiu Reghecampf
  • Academica Clinceni: Șt. Dobre - Fl. Achim, Ventura, Bilali, P. Pîrvulescu - Moulin, Cascini - Vanzo, Chandarov, De Amorim – Omoh. Rezerve: G. Ureche - Pashov, Vellios, R. Ion, Cioiu, Kazlauskas, Patriche Nichita, V. Dumitrache, Goma. Antrenor: Ionuț Chirilă