După ce a cucerit deja un trofeu în acest sezon competițional, învingând campioana CFR Cluj în Supercupa României, CSU Craiova a început cu dreptul și în campionat.
În prima repriză a meciului cu FC Argeș, oltenii au avut o prestație ștearsă, iar piteștenii puteau deschide scorul în chiar primul minut. Marius Constantin și Vătăjelu s-au încurcat reciproc, iar portughezul Lupeta a ajuns într-o poziție foarte bună și a șutat pe poartă, dar Pigliaceli a fost la post.
Același Lupeta a mai avut o șansă uriașă de a marca în minutul 35. Mateiu a comis o eroare copilărească, pasându-i lui Iștfan, care l-a servit ideal pe atacantul lusitan al oaspeților, dar șutul acestuia a fost dezamăgitor.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 17-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
30/11/2021 LA 14:57

CSU Craiova - FC Argeș 1-0 | Oltenii încep cu dreptul noul sezon

Oltenii au ieșit mult mai motivați de la vestiare, iar dominarea teritorială a avut rezultate. În minutul 55, Cîmpanu a centrat pentru Ivan, iar atacantul gazdelor a dezghețat tabela cu o lovitură de cap foarte bine plasată.
Conduși pe tabelă, piteștenii au încercat să iasă la joc, dar realizările au fost puține, Craiova acoperind excelent propria jumătate. Odată cu trecerea timpului, oltenii nu și-au mai asumat riscuri în ofensivă, în timp ce oaspeții și-au arătat limitele în timp ce erau nevoiți să atace pozițional. Iștfan a avut cea mai importantă șasă de egalare în minutul 87, dar acesta a șutat telefonat de la marginea careului, iar Pigliaceli a respins fără mari probleme.
În prelungiri, Cicâldău putea face 2-0, dar șutul său dintr-o poziție ideală a fost respins peste poartă de Greab. S-a terminat 1-0, iar CSU Craiova a început asfel cu o victorie la limită noul sezon, unul în care formația din Bănie își propune să câștige campionatul.
Pentru Craiova urmează o deplasare în Albania, unde echipa lui Ouzounidis va juca contra celor de la FC Laci, în prima manșă a turului doi preliminar din Conference League. În etapa a 2-a din campioant, oltenii vor fi protagoniștii primului derby al acestui sezon, urmând a o înfrunta pe FCSB. FC Argeș va juca pe teren propriu în runda secundă din campionat, contra celor de la UTA Arad, într-un alt meci de tradiție din fotbalul românesc.
Reghecampf, categoric după înfrângerea cu FCSB: "Am pierdut nemeritat! Sunt foarte copii"
28/11/2021 LA 21:31
Toni Petrea a dezvăluit care este obiectivul celor de la FCSB după victoria de la Craiova
28/11/2021 LA 21:11