După victoria obținută săptămâna trecută la Mediaș, Dinamo s-a impus pe teren propriu și în fața celor de la Academica Clinceni, scor 5-1. Gazdele au dominat întâlnirea din Ștefan cel Mare, având mai multe ocazii în prima repriză, fără a marca.
În minutul 37, Academica Clinceni a rămas în 10 oameni, după ce Rufati a fost eliminat, după ce la lovit pe Steliano Filip. La aceeași fază, arbitrul Andrei Antonie i-a avertizat și pe Filip și Răzvan Grădinaru de la Dinamo.
La doar trei minute după ce a rămas în inferioritate numerică, oaspeții au ratat o ocazie uriașă prin Alghoul, care a rămas singur cu Eșanu, dar nu a putut să îl învingă pe portarul dinamoviștilor.
Final în play-off-ul Ligii 2! Petrolul și Hermannstadt revin în Liga 1, U Cluj și Chiajna, la baraj
IERI LA 15:02

În repriza a doua, omul în plus s-a simțit, iar Dinamo a reușit cea mai bună repriză din acest sezon, marcând de 5 ori. Ivanovski a deschis scorul în minutul 55, dintr-o centrare a lui Steliano Filip, fiind urmat trei minute mai târziu de Ivanov, care a dus scorul la 2-0.
Introdus în minutul 64, Vlad Morar a reușit să marcheze de trei ori în poarta Clinceniului în decurs de doar 10 minute (76’, 78’, 86’).
Golul de onoare al celor de la Academica Clinceni a venit în minutul 88, atunci când a înscris Massaro, din pasa lui Jerdea.
În urma acestei partide, Dinamo rămâne pe locul 14, cu 19 puncte, în timp ce Academica Clinceni se află pe locul 15, cu –3 puncte.

Premier League - 30 aprilie, 1,2 mai 2022

Dinamo - UTA 1-1 | "Câinii" au scos un punct pe final, în ultima repetiție înaintea barajului
13/05/2022 LA 19:31
Mircea Lucescu se întoarce la Dinamo Bucureşti! Anunţul făcut de Il Luce: "Vă promit!"
12/05/2022 LA 08:27