Dinamo a pierdut categoric la Botoșani, scor 0-4, însă antrenorul Flavius Stoican a primit o veste neplăcută.
Fundașul dreapta Marius Tomozei, transferat în această iarnă de la UTA Arad, a ieșit de pe teren în minutul 3, din cauza unei accidentări. Noul jucător al FCSB-ului. Malcom Edjouma, a avut o intrare dură asupra lui, însă arbitrul George Găman a lăsat jocul să continue.
Geani Crețu a fost introdus în locul lui Tomozei, pentru care a fost ultimul meci din acest sezon. Fundașul a fost titularizat de Stoican în toate cele 3 meciuri din 2022, însă doar în meciul de la Botoșani a evoluat pe postul de bază, cel de fundaș dreapta.
CFR Cluj, tun financiar după câștigarea titlului în Liga 1. Câți bani primesc ardelenii & FCSB
ACUM 12 ORE
În rest, Tomozei a fost utilizat pe partea stângă, din lipsă de soluții, iar acum Stoican va trebui să-i găsească un înlocuitor.

Fostul fundaș al arădenilor a suferit o ruptură de ligamente, iar el va putea reveni pe teren abia peste 6 luni, la startul sezonului viitor, conform Fanatik. Jucătorul se poate deplasa doar cu ajutorul unor cârje.
"Sunt dezamăgit. Ăsta e ghinionul meu. Nu am avut astfel de accidentări până acum. O să merg în vestiar înainte de meciul cu Craiova să le urez baftă băieților și să îi încurajez. Mă doare și e umflat genunchiul. Merg doar în cârje. Sper să revin cât mai repede. Am masă musculară mare și poate o să revin mai repede", a spus Tomozei, pentru sursa citată.
Tomozei avea mingea la picior în minutul 2 al partidei de la Botoșani, însă a fost trântit de Malcom Edjouma, iar fotbalistul a căzut pe genunchi. În locul lui, Flavius Stoican ar putea apela la Alin Buleică, jucător care este mijlocaș la bază.
În partea dreaptă au mai fost utilizați Geani Crețu și Marco Ehmann, care nu au dat randament. După ieșirea lui Tomozei, Dinamo a fost învinsă fără drept de apel la Botoșani. Mihai Roman a deschis scorul în minutul 13, reușind primul gol în Liga 1 după 3 ani, Jaja a dublat avantajul trupei lui Croitoru 14 minute mai târziu, după o execuție superbă.
Acelați Jaja a realizat "dubla" în minutul 65, pentru ca Fili să închidă tabela în minutul 84. Contractul lui Tomozei cu Dinamo expiră la finalul sezonului, fiind cotat de site-ul Transfermarkt la 150.000 de euro.
Dinamo are cea mai slabă apărare din Liga 1, cu 52 de goluri primite în 24 de etape.
Prima reacție de la CFR Cluj, după al 5-lea titlu consecutiv: "Îmi pare rău că nu avem VAR"
ACUM 13 ORE
Balaj, ironic la adresa celor de la FCSB, după ce echipa lui Toni Petrea a remizat cu Voluntari