Dinamo a încheiat cu o remiză această ediție din campionatul propriu-zis. Echipa lui Dusan Uhrin a terminat la egalitate, scor 1-1, contra celor de la UTA, în ceea ce a reprezentat ultima repetiție înaintea barajului pentru menținerea în Liga 1.
"Câinii" au început mai bine și au avut câteva ocazii de a marca, dar imprecizia atacanților sau intervențiile portarului arădenilor au ținut tabela intactă. Oaspeții au dat lovitura în minutul 39, când Torje a pierdut o minge în fața lui Dumitru Cardoso, iar acesta a driblat un fundaș advers și apoi a marcat printre picioarele lui Eșanu.
Dinamo a forțat egalarea în repriza secundă și în final a scos un punct. Prima mare ocazie a venit în minutul 61, când Torje a trimis bine în fața porții, dar Crețu nu a ajuns pentru a finaliza. Mingea a ajuns apoi la Gabriel de Moura, iar acesta a șutat puternic, dar pe direcția portarului, care a respins.
Fanii lui Dinamo și "U" Cluj așteaptă meciurile de la baraj! Ce mesaje le-au transmis fotbaliștilor
19/05/2022 LA 12:10
Golul egalizator a fost marcat de Irobiso în minutul 84, care a șutat perfect după o pasă primită de la Bordușanu. Finalul a fost unul pe contre, dar nu s-a mai marcat. Așadar, Dinamo a obținut un punct de moral înaintea meciurilor de baraj, în timp ce arădenii au pierdut două puncte importante, care consemnează încheierea acestui sezon pe locul 11. Dacă învingea, echipa lui Ionuț Badea putea spera că va termina pe 10, peste U Craiova 1948.

În primul meci al zilei, Chindia a trecut cu 3-0 de Gaz Metan Mediaș, astfel că târgoviștenii erau deja siguri de locul 13. Dinamo a terminat pe 14 și va juca la barajul pentru menținerea pe prima scenă contra locului 3 din Liga a 2-a.
Aproape sigur, adversara "alb-roșiilor" va fi U Cluj. "Șepcile Roșii" sunt la 3 puncte distanță de FC Hemrannstadt și e greu de crezut că cele două echipe vor face schimb de locuri. Sibienii au nevoie de un punct în meciul cu Steaua din ultima etapă pentru a fi siguri de promovarea directă și e puțin probabil să se încurce, în condițiile în care "militarii" nu au nicio miză în acel duel, neavând drept de promovare.
Chindia Târgoviște nu știe deocamdată cu cine va juca la baraj. Probabil va juca cu Steaua, care e hotărâtă să se prezinte la cele două meciuri chiar dacă nu are dreptul să intre în Liga 1. E de așteptat ca FRF să intervină totuși, iar adversara echipei lui Săndoi să fie Concordia Chiajna sau Unirea Slobozia, în funcție de care dintre ele va termina pe locul 5 în liga secundă.
Meciurile din barajul de promovare-retrogradare vor avea loc pe 21 și 28 mai.
Dinamoviștii, concentrați pe barajul cu Universitatea Cluj! "E singurul lucru care ne preocupă"
17/05/2022 LA 15:53
Iuliu Mureșan va pleca de la Dinamo la finalul sezonului! Se știe deja cine va fi președinte
17/05/2022 LA 12:26