Victoriile cu FCSB și CFR Cluj au creat o stare de spirit excelentă la CSU Craiova, iar asta s-a văzut din plin și în meciul din deplasare cu Farul. Echipa lui Reghecampf a făcut o primă repriză ideală la Ovidiu și au obținut o victorie categorică.
Oltenii au deschis scorul în minutul 15 prin Markovic, care a înscris cu capul după o centrarea din corner a lui Gustavo. Jetfe putea egala în minutul 32, dar Pigliacelli a avut o intervenție sigură la șutul din unghi al ibericului.
Craiova și-a dublat avantajul în minutul 37, când Baiaram a finalizat o acțiune excelentă creată de Gustavo și Crețu. În al doilea minut al prelungirilor primei reprize soarta meciului a fost deja pecetluită. Markovic a reușit dubla după o combinație cu Ivan și a ajuns la cota 12 în acest sezon.
Reghecampf, dorit de echipe din zona arabă! Care e situația antrenorului de la Universitatea Craiova
17/05/2022 LA 18:01

În repriza secundă s-a jucat pe contre și ambele echipe au avut câteva ocazii mari de a marca, însă tabela a rămas intactă până la final.
Astfel, Craiova a ajuns la 3 victorii consecutive și pune presiune pe CFR Cluj și FCSB, care se vor întâlni mâine seară în derby-ul rundei. În acest moment, oltenii sunt la 6 puncte de liderul CFR și la doar unul de FCSB, astfel că un pas greșit al ardelenilor în meciul de mâine ar putea-o face pe Craiova să spere chiar la titlu.
De partea celalată, Farul rămâne pe locul 5, la două puncte distanță de FC Voluntari, care a pierdut cu 1-0 pe teren propriu cu FC Argeș, în primul meci al ultimei etape din turul play-off-ului.
Săptămâna viitoare, CSU Craiova va juca în deplasare cu FC Argeș, iar Farul va primi vizita celor de la FCSB.
Dan Petrescu, supărat și după ce a câștigat un nou titlu cu CFR Cluj! "Merit mai mult respect"
16/05/2022 LA 06:20
CFR Cluj, tun financiar după câștigarea titlului în Liga 1. Câți bani primesc ardelenii & FCSB
15/05/2022 LA 21:21