FC Argeș a urcat pe locul 3 după victoria cu Chindia

Marian Ursescu

Actualizat 28/08/2022 la 15:40 GMT+3

Francezul Arnold Garita a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale campionatului, reușită din foarfecă de la 15 metri

Alexandru Ișfan, FC Argeș

Credit imagine: facebook

Chindia Târgoviște a deschis scorul la Pitești în minutul 30 prin Doru Popadiuc. Marius Constantin a făcut o gafă uriașă, a trimis cu capul spre portarul Straton, dar Popadiuc a stat la pândă și a împins balonul în poartă.
FC Argeș a egalat în repriza secundă printr-un eurogol al lui Arnold Garita. Atacantul francez a trimis mingea din foarfecă în vinclul porții apărate de Căbuz, în minutul 58.
Piteștenii au dat lovitura prin Alexandru Ișfan în minutul 76, care a înscris capul din careul mare.

Fără succes în șase etape

Chindia rămâne fără victorie în prima ligă, după 6 etape, echipa lui Adrian Mihalcea pierzând al doilea joc consecutiv după ce a condus pe tabelă. Etapa trecută dâmbovițenii au avut 2-0 cu FCSB, dar au cedat în cele din urmă cu 2-3. Chindia e pe locul 15 cu doar două puncta.
FC Argeș, în schimb, a contabilizat a patra victorie în 7 etape, și a urcat pe locul 3 pentru moment, devansată doar de Rapid și Farul Constanța.