De MARIAN URSESCU
CFR Cluj nu reușise să înscrie patru goluri în niciun meci din play-off. A făcut-o sâmbătă seara, la Pitești, într-o singură repriză! Echipa lui Dan Petrescu a făcut instrucție cu argeșenii care încasaseră patru goluri și în precedentele două întâlniri: cu Universitatea Craiova și FCSB.
Alexandru Păun a descris scorul în Trivale după doar două minute, o minge ajunsă din degajarea portarului Letica! Apoi Deac a dublat avantajul după ce a transformat un 11 metri, dictat pentru un henț în careu al lui Honciu. Golul meciului l-a reușit fundașul dreapta Cristi Manea. A marcat cu un șut senzațional de la 30 de metri, mingea ducându-se cuminte în plasa laterală, în dreapta lui Greab.
U Cluj Napoca-Dinamo 2-0/ Dinamo foarte aproape de Liga a doua!
ACUM 3 ORE
Până în pauză, golgeterul Debeljuh și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, stabilind scorul pauzei, 4-0.
CFR nu s-a oprit însă aici. În partea a doua, croatul a reușit dubla și a dus scorul la 5-0. În minutul 86, Petrila a dejucat jocul la ofsaid al gazdelor și a marcat și el, pentru 6-0. Un set la zero pentru clujeni care se distanțează din nou în fruntea clasamentului, la cinci lungimi de FCSB și la 9 de Universitatea Craiova.

"Suntem la mâna noastră. Ne dorim acum să câștige Craiova!"

”Anul acesta am condus tot timpul, dacă vom rata campionatul doar noi vom fi de vină. Mai avem două meciuri în play-off. Nu îmi mai aduc aminte de când nu am mai câștigat la un asemenea scor. Am muncit un an de zile, acum la final, să sperăm că munca noastră se va vedea. Suntem clubul cu cele mai bune condiții și e normal să fie presiune, să se dorească să fim campioni”, a declarat Ciprian Deac, cel care a marcat aseară al 10-lea gol în actualul sezon.
Deac a vorbit și de meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB, de duminică. ”Craiova nu mai are șanse la titlu, dar ei vor lupta pentru locul 2. Obiectivul lor a fost să termine pe locul 2 și mâine au șansa să o facă. Universitatea Craiova poate să treacă de FCSB, a arătat că e în formă în ultimul timp”, a mai declarat Deac.

FARUL-FC Voluntari 1-1

Tot în play-off, Farul Constanța și FC Voluntari au terminat la egalitate, 1-1. Ciubotariu a marcat în proprie poartă și a adus echipa lui Hagi în avantaj. Ilfovenii au egalat în minutul 74 prin Droppa, iar echipa lui Bergodi rămâne pe 4, cu două pncte în fața ”marinarilor”.
Surpriză în turul barajului dintre Chiajna și Chindia! Ilfovenii s-au impus cu 2-1
ACUM 7 ORE
Totul pentru salvarea de la retrogradare! Primă importantă pentru dinamoviști la meciul cu U Cluj