Dinamo a obținut a 4-a victorie din play-out, impunându-se surprinzător pe terenul celor de la FC Botoșani, acolo unde în sezonul regular suferiseră un usturător 0-4. "Câinii" au început excelent, iar francezul Balthazar Pierret a deschis scorul în minutul 7, după o centrare a lui Grădinaru.
Botoșaniul a egalat prin Jaja în minutul 31, dar Dinamo a revenit în avantaj în finalul primei reprize, Piarret reușind dubla. La faza la care a marcat cu capul, francezul a fost lovit de portarul moldovenilor și a avut nevoie de îgrijiri medicale.
Acesta a primit asistență în afara terenului, iar după ce medicii și-au făcut treaba a revenit pe teren. A făcut-o însă ca un amator, fără a primi acceptul arbitrului, iar banca Botoșaniului a observat imediat acest lucru, atrăgându-i atenția centralului Andrei Moroiță, care i-a acordat jucătorului cartonașul galben. Era al doilea, astfel că Piarret a fost eliminat, umbrind cea mai bună evoluție a sa în tricoul lui Dinamo. Francezul nu înscrisese niciun gol pentru formația lui Uhrin până în această seară, în 15 partide jucate.
Fanii lui Dinamo și "U" Cluj așteaptă meciurile de la baraj! Ce mesaje le-au transmis fotbaliștilor
IERI LA 12:10

Mihai Roman a făcut 2-2 în minutul 54 și se părea că Dinamo se va prăbuși, dar Geani Crețu i-a readus pe "alb-roșii" în avantaj în minutul 68. De data aceasta dinamoviștii au rezistat până la final, obținând o victorie la care puțini se așteptau.
Cele 3 puncte obținute nu o ajută însă prea mult pe Dinamo. "Câinii" s-au apropiat la un singur punct de Chindia, dar echipa lui Săndoi va juca ultimul meci din play-out cu Gaz Metan și o victorie în acel duel i-ar asigura locul 13, care duce la barajul cu o echipă teoretic mai slab cotată din Liga a 2-a.
Așadar, Dinamo va termina aproape sigur pe locul 14 și va întâlni Petrolul, U Cluj sau FC Hermannstadt la baraj. Totuși, victoria de la Botoșani poate fi un punct esențial pentru formația lui Uhrin în perspectiva barajului, moralul fiind cu siguranță unul ridicat după un asemenea succes.
Dinamoviștii, concentrați pe barajul cu Universitatea Cluj! "E singurul lucru care ne preocupă"
17/05/2022 LA 15:53
Iuliu Mureșan va pleca de la Dinamo la finalul sezonului! Se știe deja cine va fi președinte
17/05/2022 LA 12:26