FCSB și Gaz Metan Mediaș au oferit un meci spectaculos pe Arena Națională în etapa a 4-a a Ligii 1. Gazdele au început mai bine, iar Florin Tănase a deschis scorul în minutul 13, transformând impecabil un penalty obținut de Cordea.
Medieșenii nu au fost afectați de golul primit și în minutul 24 au obținut egalarea. Patricio Matricardi, argentinianul transferat de Gaz Metan de la Hermannstadt în această vară, a marcat cu capul în urma unei lovituri de la colțul terenului.
Până la puază ambele echipe au ratat câte o ocazie uriașă de a trece în avantaj. Tănase putea face dubla în minutul 36, dar a lovit bara cu un șut superb din lovitură liberă, iar în minutul 39 Andrei Vlad a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Iancu de la distanță.
Mircea Rednic, noi detalii despre situația dezastruoasă de la Dinamo: "Nu am avut bani de motorină"
IERI LA 16:39
DINAMO, A 2-A ÎNFRÂNGERE ÎN ACEST SEZON! "CÂINII" AU PIERDUT LA LIMITĂ ÎMPOTRIVA CHINDIEI

FCSB, victorie pe final cu Gaz Metan Mediaș

În partea secundă s-a jucat tot pe contre și au existat ocazii la ambele porți, dar intervențiile celor doi portari sau neinspirația atacanților au făcut ca tabela să rămână intactă. Asta doar până în minutul 79, când Octavian Popescu a făcut 2-1 pentru FCSB cu un șut de la marginea careului, care a fost ușor deviat de un fundaș al ardelenilor.
Nemaiavând nimic de pierdut, medieșenii s-au aruncat în atac, dar jucătorii de la FCSB au gestionat perfect finalul de meci și nu au avut emoții în a-și menține avantajul minim de pe tabelă. Mai mult, Ianis Stoica putea face 3-1, dar a ratat o ocazie mare în minutul 89, când a trimis puțin pe lângă vinclu la capătul unei acțiuni personale foarte frumoase.
S-a terminat 2-1, iar în urma acestui rezultat FCSB a acumulat 8 puncte, ocupând poziția a 4-a în clasament. De partea cealaltă, medieșenii au doar 4 puncte, fiind pe locul 11.
În etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Rapid, în timp ce Gaz Metan va primi vizita celor de la FC Botoșani.
  • FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-1
  • Farul - Sepsi Sf.Gheorghe (luni, ora 18:30)
  • CS Universitatea Craiova - FC Voluntari (luni, ora 21:30)
Florin Tănase nu-i mai dă nicio șansă Craiovei la titlu, dacă FCSB câștigă derby-ul din weekend