Etapa a 19-a din Liga 1 întărește ideea că lupta pentru titlu în Liga 1 se va da între două echipe: CFR Cluj și FCSB. "Roș-albaștri" au trecut cu bine de o deplasare complicată, reușind să obțină toate punctele din duelul cu Gaz Metan Mediaș.
Prima repriză a fost săracă în ocazii și la cabine s-a intrat la egalitate, 0-0. Ospeții au început mai bine partea secundă și au deschis scorul în minutul 59 prin Darius Olaru, care l-a învins pe Vâlceanu cu un șut înșelător de la marginea careului.
Echipa lui Toni Petrea a gestionat excelent finalul de meci și putea să se desprindă, dar luciditatea le-a lipsit "roș-albaștrilor" în fața porții adverse. Medieșenii nu au pus mari probleme în atac decât în urma unor faze fixe, dar chiar și așa ar fi putut scoate un punct din acest meci, Nasser Chamed ratând o mare ocazie în minutul 90. S-a terminat în cele din urmă 0-1, gruparea din Berceni obținând o victorie extem de importantă.
Se reia Liga 1! FCSB - CFR Cluj, derby-ul etapei a 22-a! Cum arată clasamentul competiției
IERI LA 07:22

Acesta a fost al 4-lea succes consecutiv al celor de la FCSB în Liga 1, toate aceste vitorii fiind obținute din momentul în care Toni Petrea a revenit la echipă. De altfel, ultima înfrângere a FCSB-ului în Liga 1 datează de mai bine de 3 luni, de la acel 1-4 cu CFR Cluj.
În urma acestui succes FCSB și-a consolidat poziția a 2-a în Liga 1, adunând 43 de puncte și apropiindu-se la numai 5 lungimi de liderul CFR, care nu a jucat încă în această rundă, urmând să-i întâlnească mâine pe cei de la CS Mioveni, pe teren propriu.
În etapa intermediară de la mijlocul săptămânii viitoare, FCSB va juca pe teren prorpiu cu Rapid, echipă care a urcat pe locul 4 în clasament după succesul de ieri cu FC Argeș.
În celelalte două partide din Liga 1 disputate astăzi, UTA și FC Botoșani au remizat fără goluri la Arad, iar CS Universitatea Craiova a scos pe final un punct în deplasarea de la Voluntari.
Un fotbalist de la FCSB, în atenția mai multor echipe din Cipru! Poate ajunge lângă alți 2 români
19/01/2022 LA 06:31
Motivul pentru care Florin Tănase nu a mai plecat de la FCSB! Cine a blocat transferul în Emirate
13/01/2022 LA 10:25