CFR Cluj a obținut numai o remiză în deplasarea cu CSU Craiova, astfel că FCSB se putea apropia la 6 puncte de lider dacă învingea U Craiova 1948. "Roș-albaștrii" s-au confruntat cu probleme legate de Covid-19 înaintea partidei, Toni Petrea numărându-se printre infectați, iar acest lucru s-a văzut și în jocul echipei.
Gazdele au dominat teritorial prima parte a meciului și au avut câteva ocazii bune de a deschide scorul, dar tânărul portar al oltenilor, Robet Popa, s-a aflat în zi de grație, intervenind excelent în fața lui Cordea, Viniciu sau Șut.
Oaspeții s-au ținut excelent de planul tactic, acela de a se apăra exact și a încerca să surprindă pe contraatac și în minutul 41 au dat lovitura. Valentin Crețu a pierdut o minge în propria jumătate, minega a ajuns la Bauza, care i-a pasat ideal pe Bălan, iar acesta nu l-a iertat pe Vlad din situație de 1 la 1.
Primii fotbaliști care pleacă de la FCSB după ratarea titlului în Liga 1! Anunțul oficialilor
IERI LA 19:57

FCSB - U Craiova 1948 2-2 | "Roș-albaștrii" au scos un punct în prelungiri

"Roș-albaștrii" au riscat totul în partea secundă, iar eforturile ofensive le-au fost răsplătite în minutul 66, când Oaidă a egalat după o pasă a lui Octavian Popescu. FCSB a forțat în continuare în încercarea de a-și apropia victoria, dar oltenii au revenit din nou în avantaj în minutul 76.
Belgianul William Baeten a executat direct pe poartă o lovitură liberă din unghi, iar Vlad a fost surprins și mingea a intrat în poartă. Ultimele 15 minute au reprezentat un adevărat asalt la poarta Craiovei, dar oltenii păreau că vor rezista. Nu au făcut-o însă decât până în al doilea minut al prelungirilor, când Ianis Stoica a scos o lovitură de la 11 metri, iar Keseru a executat cu sânge rece. În ultimele 3 minute, gazdele au presat, dar nu au reușit să înscrie și golul victoriei și s-a terminat 2-2.
Așadar, FCSB nu a reușit să profite de pasul greșit al CFR-ului, dar se poate declara mulțumită că a luat și un punct, ținând cont că acesta a fost obținut în prelungiri. Distanța dintre CFR și FCSB rămâne de 8 puncte, cu 6 etape rămase de disputat din sezonul regulat. De partea cealaltă, oltenii au scăpat printre degete o victorie mare și au ratat șansa de a trece peste Gaz Metan Mediaș în clasament, rămânând în continuare pe locul 14.
În etapa viitoare, FCSB va juca pe terenul Academicii Clinceni, iar U Craiova 1948 va primi vizita celor de la FC Botoșani.
FCSB se pregătește pentru următorul sezon! Ce fotbalist se va alătura lotului roș-albaștrilor
16/05/2022 LA 07:52
FCSB, cap de serie în turul 2 al Conference League! Care sunt posibilii adversari ai roș-albaștrilor
16/05/2022 LA 07:21