FCSB – UTA Arad 2-1 | Gazdele câștigă după două penalty-uri discutabile

Romeo Ene

Publicat 05/12/2021 la 23:26 GMT+2

FCSB a învins-o pe UTA Arad, scor 2-1, iar gazdele rămân la 8 puncte de liderul CFR Cluj.

FCSB, Florin Tănase, Claudiu Keșeru

Partida a avut un ritm bun, meciul a debutat cu o primă ocazie din partea gazdelor, Olaru a trimis un șut de la distanță, pe lângă poartă.
La următoarea fază, Passaglia a primit o pasă în interiorul careului, însă șutul expediat de argentinian s-a dus peste poarta apărată de Vlad.
În minutul 21, FCSB a primit un penalty după ce Octavian Popescu a fost faultat de Roger, iar Florin Tănase a transformat lovitura de la 11m.
Dacă prima repriză a fost săracă în ocazii, în actul secund ambele echipe și-au trecut în cont mai multe oportunități importante de a marca.

Florin Tănase, eroul gazdelor

În minutul 49, gazdele își puteau dubla avantajul, însă Cordea nu a reușit să îl învingă pe Iacob. Șut și-a încercat și el norocul cu un șut de la distanță, însă portarul arădenilor a respins în corner.
6 minute mai târziu, Dangubic a șutat spre poarta lui Vlad, dar balonul a fost deviat în corner de Vlad.
Cu 20 de minute înainte de final, arădenii au reușit să egaleze pe Arena Națională prin Roger, cel care îl faultase pe Popescu în careu, la faza care a generat penalty-ul gazdelor.
Dangubic a șutat din cădere, Vlad a respins în față, iar balonul a ajuns la brazilian, care a restabilit egalarea.
În minutul 80, FCSB a beneficiat de o nouă lovitură controversată de la 11m. Vinko Medjimorec a jucat balonul cu mâna în interiorul careului, dar pe reluări s-a văzut faptul că mingea ieșise în afara terenului înainte de acea fază.
Același Florin Tănase a realizat "dubla", după o execuție la care portarul arădenilor nu a avut ce să facă.
S-a terminat 2-1 pentru FCSB, care rămâne la 8 puncte de liderul CFR Cluj, cu 40 de puncte, după 18 etape.
De cealaltă parte, UTA Arad este pe locul 9, cu 25 de puncte. Pentru FCSB, urmează duelul cu Gaz Metan din deplasare, în timp ce UTA va juca pe teren propriu cu FC Botoșani.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.