Profitând de pauza internațională, cele mai multe echipe din Liga 1 au disputat azi meciuri de pregătire. FCSB a câștigat cu 2-0, la baza de pregătire din Berceni, partida amicală cu Astra Giurgiu.
Jocul a marcat și revenirea lui Florin Tănase în echipa lui Edi Iordănescu, după o absență mai lungă de o lună, din cauza unei accidentări.
CFR Cluj poate da o lovitură financiară! Ardelenii au ofertă uriașă pentru Andrei Burcă
ACUM 21 ORE

Flavius Stoican a debutat cu o înfrângere la FC U Craiova

FC U Craiova a fost învinsă de Academica Clinceni, scor 2-3, într-un meci care a însemnat și debutul lui Flavius Stoican pe banca tehnică. Terell Ondaan (11) a decshis scorul pentru olteni, apoi oaspeţii au punctat de două ori, prin Juan Cascini (50) şi Thibault Moulin (61). FC U Craiova a egalat prin Sekou Sidibe (77), dar ilfovenii au obţinut victoria graţie golului reuşit de Michael Omoh (82).
Gaz Metan Mediaş a întrecut formaţia de eşalon secund FC Buzău cu scorul de 2-0 (2-0), prin golurile marcate Răzvan Grădinaru (19) şi Ovidiu Horşia (23). S-au jucat două reprize de câte 60 de minute, iar Ilie Poenaru, antrenorul echipei medieşene, a folosit tot lotul avut la dispoziţie.
CS Mioveni a depășit FC Rapid Bucureşti cu scorul de 1-0 (1-0). Unicul gol al partidei a fost reuşit de Ştefan Blănaru (9).
FC Argeş a surclasat-o Concordia Chiajna, formaţie aflată pe locul secund în liga a doua, cu scorul de 4-0 (4-0). Kehinde Fatai (min. 5), căruia i-a expirat suspendare pentru încălcarea regulamentului antidoping, şi olandezul Jafar Arias (13, 16, 36) au marcat golurile piteştenilor.
FC Voluntari a fost învinsă de CSA Steaua Bucureşti scorul de 2-1 (1-0). Stephan Drăghici (22) şi George Călinţaru (65) au marcat golurile victoriei echipei din Ghencea. Golul ilfovenilor a fost reuşit de Cristian Costin (55).

Primul succes pentru Mircea Rednic la Dinamo

FC Dinamo Bucureşti a câștigat primul joc cu Mircea Rednic pe bancă, 3-2 (1-1) cu Petrolul PloieştiTrupa din Ștefan cel Mare s-a impus prin golurile lui Ricardo Grigore (6) şi Cătălin Măgureanu (85, 89), în timp ce pentru ploieşteni au marcat Senad Jarovic (4) şi Eugen Cebotaru (56).
Universitatea Craiova a trecut la pas de Viitorul Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 4-0 (1-0). Golurile au fost realizate de Bogdan Vătăjelu (min. 16), Ante Roguljic (min. 75), Atanas Trică-Balaci (min. 77) şi Gustavo Di Mauro (min. 86).
Sursa: Agerpres
FCSB primește lovitură după lovitură! 2 jucători anunțați titulari cu Mioveni au intrat în izolare