Laszlo Balint a fost aproape să debuteze cu o victorie pe banca Universității Craiova, dar elevii săi au pierdut două puncte pe finalul duelului cu Sepsi din prima etapă a Superligii.
Oltenii au condus cu 2-0, după reușitele lui Gustavo din minutele 29 și 59, dar oaspeții au egalat pe final. Damascan a redus din diferență în minutul 73, iar Nicolae Păun a egalat în minutul 87, cu un șut imparabil din afara careului. Ca dezastrul să fie complet, oltenii au rămas și în 10 după faza la care au fost egalați. După consultarea VAR, Radu Petrescu i-a acordat roșu direct lui Mateiu, care s-a dus cu talpa pe glezna autorului golului egalizator.
Meciul se putea termina și mai rău pentru gazde, dar Pigliacelli, aflat la ultimul meci pentru gruparea din Bănie, a avut o interveție extraordinară la ultima fază, salvând un punct.
UEFA Europa Conference League
FCSB, lider detașat în topul suporterilor din Europa! Nicio echipă nu a avut atâția fani pe stadion
ACUM O ZI

Laszlo Balint: "Ar fi trebuit să câștigăm meciul ăsta"

La final, Laszlo Balint a avut un discurs realist, recunoscând că echipa sa nu a gestionat cum ar fi trebuit finalul de meci. Antrenorul oltenilor a subliniat că lipsa de disciplină în ultima parte a meciului a costat formația sa două puncte, dar a recunoscut că oaspeții puteau chiar câștiga.
"Am avut meciul în mână, dar nu am reușit să gestionăm ultimele 20 de minute. Am luat cele două goluri din niște faze ușor de gestionat, din zona mijlocașilor centrali. Știam forța celor de la Sepsi, că dezvoltă foarte bine în flanc și de acolo vin cu centrări, dar din păcate nu am reușit să blocăm aceste faze în ultima parte a meciului, când era cel mai important să fim organizați, disciplinați și mult mai atenți în duelurile unu la unu. Ar fi trebuit să câștigăm meciul ăsta. S-a terminat 2-2, dar puteam să și pierdem pe final. Asta este. Un debut nu tocmai cum ne așteptam, dar este un punct și un lucru este clar, că avem foarte mult de muncă.", a spus Balint la Digi Sport.
Vorbind despre eliminarea lui Mateiu, survenită după intervenția VAR, Balint consideră că decizia a fost cam drastică, ținând cont că Universitatea a primt gol la faza respectivă: "Nu stăpânesc foarte bine detaliile astea, dar cred că odată ce am luat gol nu știu dacă se mai impunea acordarea acelui cartonaș roșu. Dacă mă înșel, îmi prezint scuzele. Asta a fost decizia și trebuie să o acceptăm ca atare și trebuie să ne descurcăm fără Mateiu în următoarele etape de campionat."
Pentru Universitatea Craiova urmează prima manșă din turul doi preliminar al Conference League, contra albanezilor de la Vllaznia. Ulterior, oltenii vor juca pe terenul lui U Cluj, în etapa a 2-a a Superligii.
Echipele românești, tot mai aproape de grupele Conference League! Suma pe care o vor încasa