Rapid nu mai câștigase de 3 etape, astfel că presiunea era destul de mare pe echipa lui Mhai Iosif, mai ales că o nouă evoșuție ștearsă putea fi taxată de la fața locului de fani, care au revenit în tribune la meciul cu FC Argeș de pe Arena Națională.
Giuleștenii au început însă extrem de motivați, iar în minutul 12 conduceau deja cu 2-0. Albert Stahl a deschis scorul în minutul 7, acesta fiind primul său gol marcat în tricoul alb-vișiniu. Cristian Albu a fost cel care a dublat avantajul gazdelor, după care meciul a decurs exact cum și-au dorit cei de la Rapid.
Piteștenii au încercat să revină în joc, dar până la pauză nu au reușit să pună aproape deloc în pericol poarta adversă. În repriza secundă dominarea oaspeților a fost mai evidentă, dar golul care să readucă speranțele în tabăra lui Prepeliță nu a venit. Cea mai mare șansă de a face 2-1 i-a aparținut lui Viana, în minutul 82, dar lovitura sa de cap a fost respinsă cu o paradă superbă de Horațiu Moldovan.
Rapid încearcă lovitura iernii în Liga 1! Giuleștenii vor un jucător cu 25 de selecții la națională
07/01/2022 LA 19:48

S-a termina 2-0 și Rapid cunoaște din nou gustul succesului după o pauză de o lună. În urma acestei victorii, Rapid acumulează 31 de puncte și urcă până pe locul 4 în clasament, cu mențiunea că CSU Craiova, Farul sau FC Botoșani nu au jucat încă în această etapă și ar putea trece peste formația giuleșteană.
Pentru Rapid urmează duelul cu FCSB, care va avea loc la mijlocul săptămânii viitoare, când este programată etapă intermediară în Liga 1. De partea cealaltă, FC Argeș rămâne pe locul 8, cu 27 de puncte și va juca în runda următoare acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe.
În primul meci al etapei a 19-a. Academica Clinceni a furnizat încă o surpriză și s-a impus pe terenul celor de la U Craiova 1948. Oltenii au deschis scurul prin golul lui Campagno din minutul 28, dar la pauză s-a intrat la egalitate, Robert Ion egalând peste numai 5 minute. Ilfovenii au dat lovitura în minutul 68, grecul Apostolos Vellios fiind omul care a adus cele 3 puncte.
Prin acest succes, Academica a scăpat de ultima poziție a clasamentului, pe care a ajuns Dinamo. "Câinii" vor juca luni, acasă, contra Chindiei și dacă nu vor reuși să scoată măcar un punct vor rămâne în continuare ultimii în ierarhia Ligii 1.
Cum arată top 10 cei mai valoroși jucători U21 din Liga 1! FCSB, Craiova și Farul domină clasamentul
28/12/2021 LA 15:17
2021 în sport | Prăbușirea fotbalului din România! Cum ne-am descurcat în meciurile internaționale
24/12/2021 LA 14:41