Rapid continuă să impresioneze în Liga 1! Giuleștenii s-au impus la Botoșani și sunt pe locul 2

Actualizat 22/08/2021 la 23:32 GMT+3

Rapid a câștigat cu 2-0 la Botoșani și este pe locul doi în Liga 1, la numai 2 puncte de liderul CFR Cluj! Golurile giuleștenilor au fost marcate pe final., de marocanii Marzouk și Alami, care au fost introduși pe teren în repriza secundă.

Mihai Iosif. Credit foto: Rapid 1923

FC Botoșani și Rapid erau neînvinse în primele 5 etape ale acestui sezon, astfel că partida din Moldova era una extrem de atractivă. Confruntarea a început echilibrat, ambele formații părând mai precoupate sî nu ia gol decât să pună probleme în atac.
Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost la poarta Rapidului. Mihai Roman a scăpuat singur cu Albu, dar șutul său a fost respins de portarul giuleștenilor. Mingea a ajuns la Barbosa, care a șutat pe poartă, dar Claudiu Belu a respins în corner. Gazdele au cerut penalty, considerând că fundașul Rapidului a comis henț, dar centralul Marcel Bîrsan nu și-a schimbat decizia, care a fost una corectă, reluările confirmând că minge l-a lovit în piept pe Belu.

Rapid s-a impus la Botoșani și îi suflă în ceafă CFR-ului

Imediat după pauză, Roman a avut încă o șansă bună de a marca împotriva fostei sale echipe, dar Albu a fost din nou la post și a respins cu un reflex fantastic. În minutul 55, giuleștenii și-au arătat și ei colții pe faza ofensivă, dar șutul lui Belu a trecut de puțin pe lângă poartă.
Pe final de meci Botoșaniul a avut mai mult posesia, în timp ce Rapid s-a mulțumit să se apere exact și să lovească pe contra-atac. Tactica lui Mihai Iosif a funcționat perfect, iar antrenorul alb-vișiniilor a dat dovadă și de o inspirație deosebită. În minutul 69 i-a introdus pe marocanii Younes Bnou Marzouk și Saifeddine Alami. În minutul 84, Marzouk a deschis scorul, trimițând cu capul în plasă o centrare iedală a lui Rareș Ilie.
Botoșaniul s-a aruncat în atac, dar nu a reușit să își creeze mari ocazii de gol, apărarea Rapidului fiind din nou la înălțime. Mai mult, giuleștenii au mai punctat o dată, Alami închizând meciul cu un șut pe lângă Pap. Astfel, ambii jucători trimiși în teren de Mihai Iosif au marcat primele lor goluri în Liga 1.
Așadar, Rapid continuă seria incredibilă în această ediție de campionat în care a acumulat deja 16 puncte, fiind pe locul doi în clasament, la 2 lungimi distanță de CFR Cluj. În ciuda înfrângerii, echipa lui Croitoru rămâne pe locul 3 în clasament, cu 13 puncte.
Pentru Rapid urmează derby-ul cu Universitatea Craiova, în timp ce FC Botoșani va juca în runda următoare în deplasare cu Sepsi.