Laurențiu Reghecampf și-a început cum nu se poate mai prost mandatul pe banca Universității Craiova, dar lucrurile tind să intre pe făgașul dorit. După eliminbarea din Conference League și înfrângerea împotriva Botoșaniului în Liga 1, Craiova a luat o gură serioasă de oxigen prin victoria contra celor de la FC Voluntari.
Prima repriză a partidei de pe Ion Oblemenco a fost una modestă. Oltenii nu au găsit soluții să desfacă apărarea bine organizată a oaspeților, iar din tribune au început să se audă fluierături, fanii taxând prestația modestă a favoriților.

CS Universitatea Craiova, victorie fără emoții cu FC Voluntari

Trei antrenori pentru Rapid după a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu a lui Mihai Iosif
IERI LA 07:21
Reghecampf a făcut 3 schimbări la pauzăeb, iar debutul părții secunde a fost însă unul mult mai bun pentru echipa sa, Gustavo reușind să dezghețe tabela în minutul 50, cu un șut perfect de la marginea careului. Peste numai 7 minute gazdele și-au dublat avantajul prin Cîmpanu, care a marcat cu un șut puternic la colțul scurt din interiorului careului.
Ilfovenii nu au avut puterea să-și schimbe tactica nici după primirea golurilor și Craiova a dominat în continuare partida și nu a avut nicio emoție pe final în a-și conserva avantajul. S-a terminat în final 3-0, Markovic marcând în prelungiri cu o scăriță superbă după o pasă a lui Cîmpanu.
Prin această victorie, Craiova acumulează 6 puncte în clasament, ajungând pe locul 8, la egalitate cu Dinamo și cu rivala cin oraș, FC U Craiova 1948. De partea cealaltă, FC Voluntari rămâne cu 3 puncte și ocupă poziția 13 în ierarhia Ligii 1, la egalitate cu CS Mioveni.
În etapa viitoare Craiova se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA, în timp ce FC Voluntari va juca pe teren propriu derby-ul ilfovean cu Academica Clinceni.
În celălalt meci al zilei din Liga 1, Farul a trecut cu 1-0 de Sepsi Sf. Gheorghe, într-un meci cu foarte mulți nervi, în care atât Gheorghe Hagi cât și Leo Grozavu au fost eliminați. Singurul gol al partidei de la Ovidiu a fost marcat de ibericul Jefte în minutul 49.
  • CS Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-0
"Mă voi întoarce cât de curând!" Unde vrea să antreneze Marius Șumudică după despărțirea de CFR Cluj
IERI LA 20:38
Dan Petrescu, explicații pentru eșecul din Cupa României: "Cei care fac tragerea să se gândească"
23/09/2021 LA 20:54