Laurențiu Reghecampf a reușit să o facă pe Craiova să joace ca o adevărată echipă care se bate la titlu. Oltenii s-au distrat pe terenul Farului și au câștigat cu 3-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Markovic a deschis scorul în minutul 15, iar Baiaram a dublat avantajul oaspeților în minutul 37. Soarta meciului a fost pecetluită în al doilea minut al prelungirilor primei părți, când Markovic a reuțit dubla după o combinație cu Ivan.
Singurul lucru negativ pentru Craiova a fost eliminarea lui Reghecampf pe finalul meciului. În mod inexplicabil, antrenorul oltenilor a protestat vehement la o fază banală și a primit avertisment. Reghe nu s-a oprit și imediat a văzut cartonașul roșu, astfel că va rata cel puțin meciul din semifinalele Cupei României cu Sepsi, programata la mijlocul săptămânii viitoare.

La finalul meciului, Reghecampf a recunoscut că s-a comportat ca un amator la faza eliminării și chiar și-a cerut scuze arbitrului Cătălin Popa.
"A fost o fază de amator din partea mea, sincer. La 3-0, a fost un fault pentru noi și i-am reproșat arbitrului faza de dinainte, în care în loc să ne dea nouă mingea a lăsat avantaj pentru cei de la Farul. Îmi cer scuze pe această cale și lui Cătălin Popa, pentru că este un arbitru cu experiență, care știe să gestioneze faze de acest gen. A fost o fază de amator, nu trebuia să se întâmple lucrul ăsta și probabil o să mă pedepsesc singur cumva", a spus Reghecampf la Digi Sport.
Vorbind despre meci, Reghecampf s-a arătat foarte încântat de victoria echipei sale, subliniind că scorul putea fi mult mai mare: "Sunt foarte fericitcă am luat cele 3 puncte. Am câștigat la o diferență mare. Veneam după două meciuri câștigate cu FCSB și CFR, am încercat să-i motivez pe jucători, trebuia să intrăm cu aceeași ambiție și devotament. Scorul trebuia să fie mult mai mare, dar am ratat câteva ocazii foarte mari. Suntem pregătiți pentru ce urmează".
În urma victoriei de azi, Craiova a ajuns la 3 victorii consecutive și pune presiune pe CFR Cluj și FCSB, care se vor întâlni mâine seară în derby-ul rundei. În acest moment, oltenii sunt la 6 puncte de liderul CFR și la doar unul de FCSB, astfel că un pas greșit al ardelenilor în meciul de mâine ar putea-o face pe Craiova să spere chiar la titlu.
În prima rundă din returul play-off-ului, echipa lui Reghecampf va juca în deplasare cu FC Argeș.
Dan Petrescu, supărat și după ce a câștigat un nou titlu cu CFR Cluj! "Merit mai mult respect"
IERI LA 06:20
CFR Cluj, tun financiar după câștigarea titlului în Liga 1. Câți bani primesc ardelenii & FCSB
15/05/2022 LA 21:21