UTA Arad a câștigat duelul cu CS U Craiova de pe stadionul Francisc von Neuman din Arad cu 1-0. Rezerva Antal a fost singurul marcator al acestui meci, din etapa a cincea a Ligii 1. Liviu Antal a intrat pe teren în repriza a doua în locul lui Ubbink în minutul 64, iar șase minute mai târziu, în minutul 70, a deschis scorul din pasa lui Vukcevic.
Universitatea Craiova a obținut etapa trecută prima victorie de când Reghecampf a preluat echipa, 3-0 cu FC Voluntari. Trupa de pe Ion Oblemenco mergea la Arad cu moralul foarte bun, însă gruparea din Bănie nu a făcut față presiunii, iar gazdele au dat lovitura pe finalul meciului. UTA nu pierduse pe teren propriu în acest sezon în compania a două dintre cele mai bune echipe ale campionatului, Farul și FCSB.
În urma acestui meci, UTA Arad urcă pe loc de play-off, până pe poziția a șasea, cu 8 puncte în cinci meciuri. De partea cealaltă, CS U Craiova coboară pe locul 9 cu 6 puncte în cinci partide disputate. Pentru UTA Arad urmează meciul cu FC Voluntari pe teren propriu, în timp ce pentru echipa lui Reghecampf urmează duelul cu Gaz Metan Mediaș.
#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 16-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit
23/11/2021 LA 13:09

UTA Arad - CS Universitatea Craiova, în etapa a 5-a din Liga 1. Echipele de start

• UTA Arad: Fl. Iacob - Tomozei, Erico, Medimorec, Baravykas - Roger, Batha, Passaglia, Ubbink - I. Hora, Miculescu. Rezerve: Balauru, Shliakov, Vukcevic, Bustea, Vorobjovas, L. Antal, Isac, Dangubic, Benga. Antrenor: Laszlo Balint
  • CSU Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Găman, Screciu, Bancu - Nistor, Mateiu, Fedele - Gustavo, Markovic, Vînă. Rezerve: Lazar, Mitran, Vătăjelu, Bălașa, Căpățînă, N. Constantin, Baiaram, Mărieș, M. Constantin. Antrenor: Laurențiu Reghecampf
  • Stadion: Francisc von Neuman (Arad)
  • Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)
Schimbări masive în clasamentul Ligii 1! Cum arăta la finalul turului în 2020 față de cum arată acum
10/11/2021 LA 09:41
S-au aflat duelurile din sferturile de finală ale Cupei României! Duel accesibil pentru Craiova
08/11/2021 LA 14:27